Žadatelé o azyl ve Švýcarsku by se měli připravit na to, že by jim úředníci mohli brzy začít kontrolovat profily na sociálních sítích. Alpská země si od tohoto kroku slibuje lepší přehled o lidech, kteří chtějí ve Švýcarsku žít.
Podle listu NZZ am Sonntag chtějí švýcarské úřady prověřit data z facebookových a twitterových účtů žadatelů o azyl, aby si mohly ověřit pravdivost jejich tvrzení. „Z informací, které žadatelé o azyl sdílí na sociálních sítích, může případně vyplynout něco, co by mohlo být důležité pro jejich azylové řízení,“ citoval server SwissInfo vyjádření mluvčího státního úřadu pro migraci.
Skupina expertů by teď měla nastavit pravidla, jak a za jakých okolností by bylo možné informace o žadateli ze sociálních sítí získat.
Nigerijce prozradily fotky na internetu
Zastánci tohoto postupu se odvolávají na dva roky starý případ Nigerijce, který ve Švýcarsku žádal o azyl. Muž ve své žádosti jako důvod pro jeho udělení uvedl, že byl ve své rodné zemi pronásledován. Poté se ale na internetu objevily mužovy fotografie, které tam umístila jeho žena. Vyšetřovatelé tak přišli na to, že muž vůbec nepřijel z Nigérie, jak tvrdil, ale ze Španělska, kde žil pod jiným jménem. Jelikož federální soud zamítl stížnost Nigerijcova právního zástupce, že se jednalo o narušení jeho soukromí, byl muž nakonec deportován, píše server RT.
Dá se předpokládat, že pokud tato změna projde, bude Švýcarsko pro uprchlíky ještě méně atraktivní zemí. Migranty odrazují především velice přísné podmínky pro získání azylu. Žadatelé o azyl musí například úřadům odevzdat státu veškerý svůj majetek přesahující limit tisíc franků (přibližně 20 tisíc korun) jako příspěvek na zaplacení jejich pobytu. Ti, kteří mají štěstí a dostanou povolení ve Švýcarsku žít a pracovat, zase musí odevzdávat 10 procent svého platu, dokud nesplatí celkové náklady za azylové řízení, které se pohybují okolo 15 tisíc franků (340 tisíc korun).
I kvůli těmto přísným podmínkám zaznamenalo loni Švýcarsko nejméně žádostí o azyl od roku 2010. Žádost si v alpské zemi podle neziskové organizace Švýcarská rada pro uprchlíky podalo okolo 18 tisíc lidí, včetně rekordního počtu žadatelů z jiných evropských zemí.