Časopis Time, list Politico, zahraniční servery- ti všichni mají jasno v tom, kdo ovládl včerejší summit v Helsinkách. Podle většiny světových médií vypadal Donald Trump před Vladimirem Putinem jako slaboch. Čím dál více se také ukazuje Trumpova nápadná náklonost k silným lídrům, než demokratickým spojencům.
Minulý měsíc to byl vůdce KLDR Kim Čong-un, včera ruský lídr Vladimir Putin. Americký prezident Donald Trump se ve velmi krátké době sešel se dvěma významnými a silnými světovými vůdci. A ani u jednoho nešetřil chválou. Zatímco severokorejského vůdce nazval „tvrdým a velmi chytrým“, včerejší summit zase Trump označil za „krok k jasnějším zítřkům“.
Přitom na adresu svých demokratických spojenců nešetřil kritikou. Ať už při summitu NATO v minulém týdnu, tak i při jednání skupiny G7 v Kanadě v červnu. Právě z tohoto jednání odjel Trump dokonce dřív a ještě bez podpisu závěrečného komuniké, na kterém se všichni dohodli.
Na summitu NATO kritizoval spojence především zato, že vynakládají minimální náklady na zbrojení. Své si od něj vyslechla i britská premiérka Therese Mayová či německá kancléřka Angela Merkelovou, která podle Donalda chce před Ruskem chránit, ale přitom má od něj kupovat plyn.
Není pochyb o tom, že prezident Spojených států tíhne k silným osobnostem. Nešlo si nevšimnout, jaký respekt Trump má k ruskému prezidentovi. Vladimir Putin však podle světových médií naprosto ovládl včerejší summit. Podle listu The New York Times Putin vystupoval jako hostitel, a to i přesto, že se schůzka konala na neutrální půdě v Helsinkách. Ruský prezident také vždy hovořil první, vyzýval novináře ke kladení otázek a dokonce párkrát skočil Trumpovi do řeči. „Trump z toho může vinit jenom sám sebe,“ podotkl list.
Jestli se americký prezident, který se podle médií snaží změnit světový pořádek, zamyslí nad svými výstupy a konáním, je ale dost nepravděpodobné.