Pomalejší uvažování a zhoršující se paměť jsou strašáci většiny lidí před důchodovým věkem. Existují aktivity, které dokáží zabránit degeneraci mozku a předejít vážným onemocněním. Podle zprávy Globální rady pro zdraví mozku si stačí najít nový koníček, pravidelnou fyzickou aktivitu nebo začít hrát na hudební nástroj.
Globální rada pro zdraví mozku přišla s novými radami, jak udržet bystrou mysl. Navrhuje několik osvědčených způsobů, jak si udržet paměť, rozumové schopnosti nebo soustředěnost. Aktivity, které stimulují mozkovou činnost, by měly být neobvyklé, poutavé, psychicky náročné a zároveň i zábavné. Lidé by si jednoduše měli najít nějakou novou aktivitu, která zaměstná jejich mysl a zároveň je pobaví.
Nejlepší možností je naučit se něco nového, jako je cizí jazyk, hrát na hudební nástroj nebo navštěvovat kurzy keramiky. Člověk se dostane při těchto aktivitách navíc i do kontaktu s novými lidmi a musí se tak socializovat. Odborníci doporučují i sporty. Ukázalo se, že fyzické aktivity jako tanec nebo tenis také přispívají ke zdraví mozku. Další možností je jednoduše si najít nového kamaráda či známého, který bude na kurzy chodit s vámi.
Podle ředitelky katedry kognitivní neurovědy na Univerzitě Johna Hopkinse Marilyn Albertové je nejlepší začít klidně hned. „Čím dříve začnete, tím lépe. Mozek pak může být méně náchylný na vznik mozkových onemocnění,“ vysvětluje Albertová.
Mozkové hry nebo křížovky tolik nepomáhají
Strach ze zhoršování funkcí mozku má v dnešní době hodně starších dospělých i v souvislosti s dědičnou chorobou v rodině. Tvůrci her a aplikací na tom začali stavět a vytváří různé hry na procvičování mozku. Vědci ale tvrdí, že jejich přínos je velmi malý nebo žádný. Přesto mají na digitálním trhu velké zastoupení a za letošní rok vydělaly jeden milion dolarů. Do dvou let se navíc předpokládá, že zisk vzroste až šestkrát. Většina lidí se snaží v rámci prevence před mozkovým onemocněním luštit křížovky a sudoku. Podle zmíněné zprávy ale ani to není klíčovým pomocníkem.