Technologičtí giganti poskytují online prostor trhu s otroky. Reportéři si mohli koupit i šestnáctiletou dívku

Reportéři BBC News Arabic v rámci tajného vyšetřování zjistili, že technologické firmy Google, Apple a Facebook dávají na svých platformách prostor trhu s otroky. Reportéři objevili v Kuvajtu chytrou aplikaci, kde si zájemci mohou procházet detaily tisíců žen dostupných pro domácí služby.

Ženy si přitom podle serveru Daily Mail lze koupit už za pouhé tři tisíce liber (necelých devadesát tisíc korun). „To, co dělají, je promování online trhu s otroky,“ uvedla zvláštní zpravodajka OSN zaměřující se na moderní otroctví Urmila Bhoolaová. „Pokud Google, Apple, Facebook nebo jiné společnosti hostují takové aplikace, musí za to přijmout zodpovědnost.“

Facebook pracuje na zamezení takovým praktikám

Investigativní práce reportérů ukázala, že jeden z takových trhů funguje na Instagramu, který je ve vlastnictví Facebooku. Novináři uvedli, že prodej probíhá přes soukromé zprávy. Technologický gigant BBC sdělil, že pracuje s vývojáři aplikací na tom, aby tuto nelegální aktivitu zastavil, a dodal, že prodej lidí online je v rozporu s jejich podmínkami.

BBC vyslal v rámci akce tajně jeden pár, který o sobě tvrdil, že nově přijeli do Kuvajtu a hledají domácí služku. Pár navštívil online síť, kde bylo možné ženy filtrovat podle rasy, přičemž cena žen se lišila. Jeden z inzerátů například tvrdil, že africká pracovnice je „čistá a usměvavá“, zatímco jiný varoval před tím, že nepálská osoba na prodej se „odvažuje požádat o den volna“. Některé inzeráty pocházely od lidí, kteří chtěli sami prodat svůj domácí personál.

Je libo šestnáctiletou dívku?

Tým BBC dokonce dostal možnost koupit šestnáctiletou dívku z africké Guiney, která byla předmětem obchodu s lidmi. Vlastník dívky uvedl, že neměla nikdy volno a nemá přístup ke svému pasu nebo telefonu. Dívka byla díky reportérům kuvajtskými úřady poslána posléze domů. „Křičeli na mě a nazývali mě zvířetem. Bolelo to, rozesmutňovalo mě to, ale nebylo nic, co bych mohla dělat,“ uvedla dívka.

Odhaduje se, že obětí nucených prací je po celém světě téměř 25 milionů lidí. V roce 2016 bylo odhaleno 25 tisíc případů obchodu s lidmi, což bylo nejvyšší číslo za posledních třináct let.

Tagy: