Rusko se coby přední světový producent přírodních zdrojů plánuje připojit k Lucembursku v rámci těžby nerostných surovin ve vesmíru. Uvedla to podle agentury Reuters ruská místopředsedkyně vlády Tatyana Golikova.
Těžba ve vesmíru zatím může být pro mnohé předmětem sci-fi, nicméně řada vlád i společností usiluje o to, aby se stala realitou. Lucemburské vévodství se stalo první zemí, která přijala právní předpisy týkající se těžby ve vesmíru, včetně možné těžby na asteroidech.
Golikova uvedla, že v lednu Rusko nabídlo Lucembursku rámcovou dohodu v rámci spolupráce na (těžebním) průzkumu ve vesmíru, přičemž čekají na odpověď od samotného vévodství.
Jak dostat nerosty ve větším množství zpět na zemi?
Komerční těžba ze vzdálených planet a objektů představuje zatím nelehkou výzvu v řadě oblastí, jako je třeba technické řešení toho, jak to dostat velké množství nerostů zpět na Zemi.
Podnikatelé se v souvislosti s vesmírnou těžbou soustředí zejména na využití tamních minerálů k vytvoření meziplanetárních „čerpacích stanic“ nebo surovinových základen, které pomohou vybudovat, podporovat a poskytovat pohonné hmoty koloniím například na Marsu.
Asteroidy jako zdroj nerostného bohatství
Kupříkladu kovy jako železo, kobalt a nikl, na které jsou bohaté asteroidy, jsou stěžejními výrobními materiály pro kosmické lodě a jiná zařízení. Platinové kovy zase mohou být použity v elektronice a pro vnitřní obvody.
Lucembursko prohlásilo, že dychtí po spolupráci s dalšími zeměmi na multilaterální dohodě o právech na asteroidy. Ale vyhlídka, že řada zemí schvaluje v tomto ohledu vlastní legislativu, vzbuzuje přízrak toho, že se vesmírná těžba může zvrhnout v nový „divoký západ“ a honbu za zabíráním půdy.