Myslíte si, že máte kontrolu nad tím, co dělají vaše děti na mobilu nebo tabletu? Nebezpečí se může ukrývat i v běžných mobilních hrách, které denně hrají třeba i doma nebo ve škole. Dostává se do nich totiž stále více prvků skutečného hazardu.
S hazardem se můžou děti běžně setkat v mobilních hrách. Tyto hry neobsahují žádné upozornění, že jsou pouze od 18 let a už vůbec „nezavánějí" na první pohled hazardováním. Kdokoliv si je může stáhnout zdarma a až po odehrání několika úrovní zjistí, že hra obsahuje tzv. mikrotransakce.
Mikrotransakce jsou drobné nákupy za pár korun v aplikacích, za které si hráči dokoupí nejrůznější doplňky ve hře. Hra jim nabízí pomoc či všelijaké pomůcky sice za malé finanční částky, když se pak ale sečtou, mohou děti při mobilních hrách utratit i desítky tisíc korun.
Tisícový účet za lepší zbraně
„Prvky hazardu a principu vkládání peněz do hry se prostřednictvím těchto aplikací dostávají hlavně k dětem a teenagerům, což je velmi nebezpečný trend,“ varuje ředitel odboru státního dozoru nad hazardními hrami Karel Blaha.
Nejčastější investicí je herní měna, energie pro hraní nebo „loot boxy“, což jsou balíčky herního vybavení. Jednoho dne se tak může stát, že vám přijde klidně i tisícový účet za to, že si vaše dítě do hry nakoupilo lepší zbraně.
Mobily a tablety ničí u dětí empatii, prokázala studie
Jak nejlépe vychovat z dítěte psychopata nebo sociopata? Tady je návod!
Typičtějším příkladem jsou pak herní automaty nebo kola štěstí, které se tváří jako součást aplikace. Uživatel může vyhrát právě vybavení nebo herní měnu, ale má na to omezený počet pokusů.
Pryč s penězi!
V tu chvíli se z mobilní hry opět stává prachobyčejný hazard, protože do hry musí hráč vložit další peníze, aby mohl kolem štěstí zatočit znovu s vidinou, že vyhraje lepší cenu.
Ministerstvo financí České republiky se rozhodlo proti tomuto trendu bojovat. Spolu s dalšími 14 zeměmi podepsalo mezinárodní dohodu o spolupráci v oblasti internetových her. Země chtějí společně stanovit postupy jak online hazardu zamezit a odstranit ho z mobilních i počítačových her.
„Legislativa samozřejmě není ve všech zemích stejná, proto s kolegy ze zahraničí spojujeme síly, abychom postupovali jednotně a koordinovaně,“ vysvětluje Blaha. Pokud orgány opravdu zjistí porušení zákona o hazardu, hrozí vysoké pokuty nebo až 5 let vězení.