Americký soud dočasně zamezil volnou distribuci návodů pro výrobu zbraní pomocí 3D tisku. Podle soudce, který o věci rozhodoval, by jejich volná dostupnost mohla být nebezpečím pro Američany. Na soud se dle informací agentury AP obrátili prokurátoři z osmi států poté, co federální vláda povolila šíření těchto elektronických dat v rámci mimosoudní dohody.
Soubory pro tisk zbraní pomocí 3D tiskárny zveřejnila před pěti lety texaská firma Defense Distributed. Za tu dobu si je stáhlo na 100 tisíc lidí. Za nedlouho ale úřad pro kontrolu obchodu se zbraněmi volné šíření těchto návodu zakázal s tím, že porušuje pravidla vývozu zbraní.
Na tento postup ale firma reagovala žalobou a na konci letošního června pak vláda distribuci souboru v rámci mimosoudní dohody povolila. Proti tomu se ale ohradilo osm států USA. Skupina demokratických generálních prokurátorů se proto obrátila na soud v Seattlu.
„Způsob, jakým lze tyto zbraně vyrábět, může zapříčinit nenapravitelné škody,“ uvedl seattleský soudce Robert Lasnik, který vydal zákaz publikovat soubory pro tisk zbraní do doby, než bude rozhodnuto o osudu žaloby. Generální prokurátor státu Washingtone označil předběžné opatření za „úplné vítězství“.
Exeperti: Snadná dotupnost klasických zbraní je nebezpečnější
Podle právního zástupce amerického ministerstva spravedlnosti došlo k mimosoudní dohodě proto, že omezení se mělo vztahovat na zbraně, které mohou být užity ve válce. To se ale údajně o zbraních, které si lidé mohou vytisknout na 3D tiskárnách, říci nedá.
Mezitím se do celé věci pustili i demokratičtí politici, kteří vyzvali Donalda Trumpa, aby se zasadil o trvalý zákaz volné distribuce těchto souborů. Ten se nechal slyšet, že jejich dostupnost „nejspíš nedává velký smysl“. Obavy ale krotí experti, podle kterých je mnohem nebezpečnější relativně snadná dostupnost klasických zbraní, které mají mnohem delší životnost. Ty plastové se dle jejich mínění rozpadnou po několika výstřelech.