Nedostatek lidí na trhu práce způsobí zavádění inovativních přístupů napříč obory. Vyšší investice firem půjdou především do robotizace a umělé inteligence. Navíc do pěti let můžeme v rámci profesí očekávat velké změny. Alespoň to tedy vyplývá z Českého průzkumu názorů generálních ředitelů, který mezi 141 šéfy významných firem působících na českém trhu provedla poradenská společnost PwC ČR.
Sehnat kvalifikované pracovníků je můrou pro téměř 90 % tuzemských firem. Kvůli poklesu absolventů vysokých škol a nárůstu pracovníků nad 55 let si i v letošním roce budou ředitelé podniků muset řešit to, jak nejen získat nové posily do svých tmů, ale i to, jak si udržet stávající zaměstnance.
„K řešení tohoto problému bude třeba zaujmout inovativní přístup s využitím robotiky, ve kterém HR strategie bude vhodně kombinovat nejen prvky moderního náboru, ale i age managementu, cíleného odměňování a optimálního mixu benefitů zaměřených na potřeby jednotlivých skupin pracovníků,“ říká Andrea Linhartová Palánová z oddělení Lidé a organizace PwC ČR.
Tragédie v Egyptě: V dovolenkovém letovisku Hurghada zemřel český turista
V egyptské Hurghadě zemřel v pátek odpoledne český turista. Devětatřicetiletého Čecha převezli ve čtvrtek do nemocnice poté, co si stěžoval na potíže při dýchání. O pár hodin později turista zemřel na selhání srdce. Potíže s dýcháním měl i jeho syn.
Některé profese v budoucnu úplně zaniknou
Podle Českého průzkumu generálních ředitelů plánuje navýšení zaměstnanců 68 % dotázaných. V dlouhodobém horizontu si pak 37 % z nich myslí, že roboti nahradí přes 10 % lidí v jejich firmě a témě polovina z nich předpovídá, že půjde o méně jak 10 % pracovní síly a pouze 15 % manažerů považuje lidský faktor za zcela nenahraditelný.
V blízké budoucnosti by tak mohli některé profese naprosto vymizet. Nejčastěji se v této souvislosti hovoří například o skladnících, pokladních či řidičích. Na druhou stranu, se změnami, které sebou přináší Průmysl 4.0, a s novými nároky na dovednosti jednotlivých uchazečů, budou potřeba lidé na zcela nové pozice, jako ja například operátor dronů, happiness manažer, specialisté na big data, cloudové služby a virální marketing.
Téměř stoletý stařík zaplaval světový rekord a brousí si zuby na další
V Austrálii padl tento týden velice neobvyklý plavecký rekord. Muž jménem George Corones zaplaval „padesátku“ volným stylem za 56,12 setin sekundy a o 35 vteřin tak vylepšil dosavadní světový rekord. Že vám na tom čase něco nesedí? Pravda, například na olympijských hrách by to nestačilo ani na kvalifikaci, ale musíte uznat, že v kategorii od 100 do 104 let je to výkon opravdu úctyhodný.
Týden dovolené navíc i volitelné benefity budou důležité v rozhodování uchazečů
I do budoucna firmy počítají s nárůstem mezd. Trendem navíc začíná být snižování variabilní složky mzdy, tedy osobního ohodnocení, v poměru k té fixní. V současné době tvoří nejčastěji zhruba třetinu platu. Narůstat bude také podíl nefinančních benefitů, jako jsou flexibilní pracovní doba či úvazky z domova. Hlavní roli v rozhodování uchazečů o práci pak bude hrát její náplň, příjemné pracovní prostředí a tým, týden dovolené navíc nebo volitelné benefity.
„Nově se zavádí např. wellness bonus a zdravotní bonusy, bonus za dokončení projektu a za doporučení. Narůstají i sociální benefity jako je zajištění na stáří nebo péče o dítě,“ uzavřela Palánová.