Trump: Za nepokoje v Charlottesville jsou odpovědné obě strany
Vina za víkendové násilnosti v Charlottesvillu je na obou stranách, u zastánců pravice i levice. To je názor amerického prezidenta Trumpa. Vrátil se ke svému původnímu komentáři, za který sklidil vlnu kritiky. Některá americká města teď odstraňují z veřejných míst památky, odkazující na dobu jižanského otrokářství. Právě jedna z nich byla rozbuškou víkendové tragédie.
O víkendu v městě Charlottesville protestovali zastánci symbolů konfederace proti odstranění sochy generála Roberta Leeho. Byla mezi nimi i skupina neonacistů. Jenže to se nelíbilo zastáncům levice. Spor mezi nimi skončil tím, že jeden z neonacistů najel autem do lidí. Jednu ženu zabil, devatenáct dalších lidí zranil.
„Myslím, že vina je na obou stranách. Nemám o tom pochyb,“ pronesl prezident USA Donald Trump.
Za toto vyjádření sklidil americký prezident kritiku od mnoha politiků, a to i z řad republikánů. „Není možné v morální rovině srovnávat rasisty a Američany, kteří bojují proti nenávisti a předsudkům,“ uvedl na svém Twitter účtu republikánský senátor John McCain.
Naopak ti, kteří sympatizují z Ku Klux Klanem, názor amerického prezidenta chválí. Incidenty policisté dál řeší taky u sochy, která byla rozbuškou sobotní tragédie. Jedni tvrdí, že je to symbol jižanského otrokářství a rasismu. Podle dalších ale jižané bojovali proti vnucované politické unii a rasisté jen tyto symboly zneužívají. Některá města na jihu v tichosti jižanské symboly odstraňují: například Memphis, Nashville nebo Dallas. S tím souhlasí i rodina zabité dívky. „Naši Heather v sobotu zabili kvůli soše. Myslím, že by tyto sochy a další symboly měli vzít a dát je do muzea. Tam patří, je to minulost,“ řekl nevlastní otec zavražděné ženy Kim Bro.
Policisté v mnoha městech zvyšují hlídky v ulicích, aby zabránili dalšímu ničení jižanských symbolů.