Občané USA po vyslechnutí a shlédnutí projevu svého nejvyšší představitele bezpochyby museli nabýt dojmu, že jejich země vzkvétá a budoucnost je růžová. Už jen ten pocit, že USA jako první na Marsu vztyčí svou vlajku, musí vlít do žil optimismus.
Ve střední Evropě si nepotrpíme na okázalé projevy a dávání najevo své nadmoci nad přírodou a lidstvem. Zhruba v tomto duchu se nesl tradiční projev o stavu Unie amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Především ocenil své vlastní výsledky za tři roky působení. „Na rozdíl od mnohých, kteří zde byli přede mnou, dodržuji své sliby,“ pronesl Trump. Při sebechvále a projevu trvajícím hodinu a osmnáct minut se ani slovíčkem nezmínil o impeachmentu.
V projevu se například chlubil pokroky, které jeho vláda učinila k posílení ekonomiky země a jejímu globálnímu postavení ve světě. „Stav naší unie je silnější, než byl kdy dříve,“ řekl Trump a uvedl dále: „Léta ekonomického rozkladu skončila. Dny, kdy naše země byla využívána, znevýhodňována či dokonce čelila od jiných zemí pohrdání, jsou dalece za námi.“ Citoval pak čísla o nízké nezaměstnanosti.
Vychválil jak přínosy obchodní dohody s Mexikem a Kanadou (USMCA), tak i počáteční dohodu s Čínou, která uzavřela příměří v obchodní válce.
V ekonomické části ještě vyzval Kongres, aby uvolnil peníze na vesmírné mise a v té souvislosti pronesl, že vlajka USA musí být jako první vztyčena na Marsu.
Pokud jde o otázku migrace, prezident uvedl „bezprecedentní úsilí o zabezpečení jižní hranice Spojených států, kde se staví dlouhá a vysoká zeď“.
Trump do Bílého domu pozval Juana Guaida
V zahraniční politice potvrdil, že Bílý dům „pracuje na ukončení amerických válek na Blízkém východě.“ K Afghánistánu řekl, že zintenzivňuje jednání s Tálibánem: „Protistrana je rovněž velmi ráda, že vyjednáváme."
Mimo jiné řekl, že američtí přátelé i nepřátelé musí s jistotou vědět, že USA disponují mocí a vůlí bránit své občany. K tomu dodal: „Američtí nepřátelé jsou na útěku, americké bohatství je na vzestupu a americká budoucnost jasně září.“
Další zajímavostí na letošním projevu Trumpa bylo pozvání venezuelského opozičního vůdce Juana Guaida, kterého Bílý dům uznal za prozatímního prezidenta Venezuely. Trump demonstrativně pozval Guaida na svůj projev, aby demonstroval podporu USA zbavit venezuelského prezidenta Nicolase Madura moci. Za to sklidil potlesk jak republikánů, tak demokratů.
V demokratické odpovědi na poselství vystoupila v jedenáctiminutovém projevu guvernérka Michiganu Gretchen Whitmerová a většinu své řeči věnovala zdravotní péči. Mimo jiné pronesla: „Je to docela jednoduché… Demokraté se snaží zlepšit zdravotní péči. Republikáni ve Washingtonu se ji snaží zanedbat.“
Projev ve stínu nevraživosti Trumpa a Pelosiové
Dnešní americké noviny si ale také všímají, že Trump odmítl podat ruku předsedkyni Sněmovny Nancy Pelosiové. Ta mu neúctu vrátila s úroky, když ostentativně po jeho projevu roztrhala kopii jeho řeči. Nevraživost mezi Trumpem a Pelosiovou, stejně tak mezi demokraty a republikány, se stala námětem mnoha amerických novinových komentářů.
Citují odpověď Pelosiové na dotaz, proč Trumpův projev roztrhala: „Byl to asi nejzdvořilejší způsob ze všech možných.“ Trumpovi zajisté stačilo, když uviděl, že podobně jako v loňském roce se všechny demokratické zastupitelky dostavily oblečeny v bílém. To je barva amerických sufražetek ze začátku minulého století a zastupitelky tím chtěly Trumpovi opět připomenout jeho sexismus.
In GIF format for those who prefer. https://t.co/lLZGiDXI0r pic.twitter.com/g9pdHSUeNx
— Dan Linden (@DanLinden) February 5, 2020