O záchranu vymírajícího severního bílého nosorožce se snaží v Zoo ve Dvoře Králové. Na světě už jen 3 žijící zástupci tohoto druhu. Mládě už na svět nemůže přijít přirozenou cestou. Zoo tak pracuje na složitém pokusu o umělé oplodnění samic.
„Situace se severními nosorožci se zhoršila v posledních letech tak, že zůstali poslední 3 jedinci na planetě a to jsou ti naši 3 nosorožci v keňské rezervaci Olpegeta,“ řekl pro FTV Prima ředitel Zoo Dvůr Králové nad Labem Přemysl Rabas.
Těmi jsou samice Fatusnajin a 44letý samec Sudán. Všichni jsou příbuzní. Královédvorská zoo je tak jediným místem, kde se podařilo v minulosti přivést na svět mládě severního nosorožce přirozenou cestou. Teď už to není možné.
„Zdravotní stav těch samic a zároveň i věk posledního samce, už neumožňují přirozenou reprodukci, tak se nabízí možnost reprodukce asistované,“ dodává Rabas.
Poslední šancí nosorožců je tak mezinárodní tým vědců pod vedením odborníků ze Dvora Králové, který se pokusí o operaci, kterou u nosorožců ještě nikdo nezkoušel.
„Že by se nám podařilo odebrat vajíčka od posledních žijících samic v Keni. Tato vajíčka bychom přepravili do Evropy, v evropské laboratoři bychom je oplodnili, tady by vzniklo embryo. To by se potom zpátky vzalo do Keni a v Keni by se vložila do těla náhradní matky, která by byla od blízce příbuzného nosorožce jižního,“ uvedl vedoucí odboru komunikace a mezinárodních projektů zoo Jan Stejskal.
Všechny kroky a postupy jsou vyvíjený speciálně pro tuto záchranu a budou jedinečné. Dokonce i nástroje se musejí vyrábět na míru. Genetický materiál od samců uchovávají vědci zmražený v Evropě a nesmějí jim plýtvat. Nemají totiž vůbec jistotu, že se jim umělé oplodnění vajíčka podaří.
„Pokud se nám vajíčko podaří odebrat v Keni, tak bychom ho měli dostat do Evropy do 24 hodin,“ dodává Stejskal.
Jestli se unikátní operace podaří, by mělo být jasnější v několika nadcházejících měsících.