Každý pátý Čech si alespoň jednou do roka vezme nelegální drogu. Mnozí z nich jsou pak na drogách závislí. Jim i jejich příbuzným teď nově pomáhá bezplatná Národní linka pro odvykání, kterou dosud využívali pouze lidé se závislostí na alkoholu, tabáku nebo hazardních hrách.
Jen loni se na linku 800 350 000 dovolalo přibližně tisíc lidí, z toho 907 kuřáků, 31 uživatelů alkoholu a 24 patologických hráčů. Volajícím se nejdříve ozve automat, po zadání problému jsou následně přepojeni na operátora. Třeba na Terezu Štětinovou, studentku psychologie, která po telefonu lidem pomáhá už rok. „Každý ten hovor je jiný, jsou to kuřáci, jsou to lidé závislí na alkoholu, jsou to třeba jejich příbuzní,“ popsala Tereza.
Nově musela projít školením o závislosti na tvrdých drogách. Někteří jejich uživatelé teď totiž budou i klienti bezplatné linky. Za problémové užívání drog je označováno dlouhodobé nebo pravidelné užívaní a také injekční užívání jakékoliv drogy. Výroční zpráva o drogách za rok 2017 uvádí, že v Česku bylo odhadem 47 800 problémových uživatelů, z toho 34 700 bylo konzumentů pervitinu.
EXKLUZIVNĚ: Žena, která si píchala drogy před zraky svého dítěte, u soudu!
Městský soud v Brně dnes potrestal ženu, která si na ulici píchala do žíly drogy - nejen sobě, ale i své kamarádce. Všemu přitom z kočárku přihlíželo malé dítě. Otřesný videozáznam, který natočil pohotový svědek, vzbudil na sociálních sítích obrovské pozdvižení. A jaký trest sedmatřicetiletá narkomanka, která u soudu uvedla, že je drogově závislá a na drogy si vydělává jak jen to jde, dostala?
Služba není určena jen pro závislé, zavolat mohou i příležitostní nebo "začínající" uživatelé drog, u kterých je riziko, že by mohli spadnout do závislosti. Podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti užila v roce 2017 alespoň jednou nějakou nelegální drogu třetina naší populace ve věku 15 – 64 let. Na linku se mohou obrátit také rodiče, kteří se chtějí dozvědět něco o užívání látek a prevenci.
„My víme číslo toho člověka, abychom mu mohli pak zavolat, ale neptáme se ho na žádné další údaje. Vedeme si většinou klienty pod nějakou přezdívkou, kterou si určí,“ vysvětlila Kristýna Fišerová, vedoucí Národní kliniky pro odvykání.
Telefonát s klientem může trvat minutu, ale klidně i hodinu. Odborník vám může poskytnout adresu nejbližšího místa vašemu bydlišti, kde vám mohou pomoci, sestaví odvykací plán nebo domluví i osobní schůzku v odborném centru.
Smolař roku? Muž převážel drogy v hodnotě 4 miliard. Naboural do zaparkovaného policejního auta
Nejhorší pašerák drog v historii?
Drogy ale nejsou zdaleka jediným problémem. Podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti může mít se závislostí na hazardních hrách problém kolem 164 tisíc osob nad 15 let. Patologických hráčů je pak přibližně 60 tisíc. Ve vysokém riziku problémů spojených s alkoholem včetně závislosti se podle statistik pohybuje asi 900 tisíc lidí. Denních kuřáků jsou přes dva miliony. Všechna tato čísla mají spojitost ze závislostí.
Číslo Národní linky pro odvykání by proto mohlo být podle ministerstva zdravotnictví v brzké době třeba i na krabičce od cigaret nebo láhvi alkoholu. Úspěšnost lidí, kteří se rozhodli se závislostí skoncovat pomocí bezplatné linky, je prý totiž až 44 procent.