Při dnešním zahajovacím projevu dvoudenního summitu dal čínský prezident Si Ťin-pching slib směřující k ekologii a k perspektivě. Hedvábná stezka má zlepšit dopravní spojení mezi Asií, Evropou a Afrikou. Jednání o projektu se účastní představitelé více než stovky zemí, mezi nimi skoro čtyři desítky prezidentů a předsedů vlád. Pouze z USA a Indie nepřijeli významnější představitelé. Českou republiku zastupuje prezident Miloš Zeman.
Ve svém úvodu prezident Si Ťin-pching mluvil o podpoře masivní infrastruktury a obchodních plánech. Sliboval, že každý, kdo se projektu účastní, zajistí si „kvalitní“ růst své ekonomiky. Zatímco na minulém summitu v roce 2017 čínský prezident zmínil částku 56,43 miliard dolarů možných půjček od čínských bank na podporu spolupráce na projektu, tentokrát žádnou cifru neuvedl. Podle expertů by se řádově mělo jednat o biliony dolarů.
Západ již dříve poukazoval na netransparentnost čínské iniciativy a podezíral Čínu, že chce prostřednictvím Hedvábné stezky posilovat svoji moc ve světě. Proto se Peking nyní snaží přítomné na summitu přesvědčit, že se mu nejedná o chycení někoho do dluhové pasti. Naopak za projektem Belt and Road stojí podle vyjádření čínského prezidenta pouze dobré úmysly.
Agentura Reuters cituje několik vět z úvodního projevu čínského představitele: „Budování vysoce kvalitní, udržitelné, proti riziku odolné, cenově dostupné a inkluzivní infrastruktury plně pomůže zemím využít jejich zdroje.“
Patří k tomu také věty ekologického rázu, namíchané s podtržením transparentnosti projektu: „Chraňme společný domov, ve kterém žijeme“ nebo: „Musíme dodržovat koncept transparentnosti, zeleně a čistoty.“ Další: „Pracujme na slunci a bojujme proti korupci, a to s nulovou tolerancí.“
V ekonomické části projevu prezident Si Ťin-pching přislíbil zahraničním společnostem možnost převzít většinový podíl nebo přímou účast zahraničních společností na projektech, a to ve více hospodářských odvětvích. Mluvil také o snížení daňového odvodu a odstranění celních překážek. Podle nejvyššího čínského představitele jeho země usiluje o větší dovoz služeb a zboží a je rovněž ochotna dovážet konkurenceschopné zemědělské produkty.
Projekt Hedvábná stezka byl zahájen v roce 2013 a podle údajů zahraniční analytické společnosti Refinitiv by měla celková jeho hodnota představovat 3,67 bilionů dolarů. Účastníky projektu jsou země Asie, Evropy, Afriky, Oceánie a Jižní Ameriky.
MIrko Radušević