
Nepochopitelný hyenismus. Na Olomoucku někdo střílí po čápech, dva uhynuli
Rychle eskalující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou se může brzy proměnit v živelnou katastrofu. Vyplývá to z analýzy americké CNN. Ta upozorňuje, že celní spory mezi oběma mocnostmi vyšlou šokové vlny do zemí po celém světě. Někteří bývalí američtí představitelé varují, že rizika jsou obrovská.
Pokud se nepodaří vyjednat rozumnou dohodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy, hrozí podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka růst nezaměstnanosti nebo zavírání továren. S takto negativními ekonomickými dopady nemůže euroamerický svět vyhrát nad skutečným nepřítelem, kterým je podle Křečka Čína. Ekonom v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS řekl, že by se Evropská unie a Spojené státy měly spojit, ne proti sobě bojovat.
K vyostřené výměně názorů došlo mezi předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou a předsedou poslaneckého klubu TOP 09 Janem Jakobem během pondělní debaty o amerických clech v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Okamura Jakobovi vytkl, že pokles průmyslu nebo nárůst nezaměstnanosti je výsledkem vládní ekonomiky. Když se Jakob pokoušel ohradit, předseda SPD na něj udělal výmluvné gesto, aby ho ztišil.
Americký prezident Donald Trump se zavedením cel střelil do vlastní nohy a poškodil i Spojené státy. V pořadu Zprávy plus na CNN Prima NEWS to řekl poslanec Jan Skopeček (ODS). Podle poslance a místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka je v současné době nutné vyčkat, jak se situace vyvine, a Evropa by se měla vyvarovat unáhlených odvetných opatření.
V Rusku jsou z Trumpových cel uvalených na Evropu nadšení, protože konflikt mezi západními spojenci je pro ně mimořádně výhodný. V pořadu K věci to řekl spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just. Podle něj se ale největší země světa stále obává, že ji mohou potkat dodatečná cla.
Spojené státy v úterý zavedly cla ve výši 25 procent na dovoz z Kanady a Mexika a zároveň o deset procent zvýšily cla Číně. Oznámil to Bílý dům, podle něhož minutu po půlnoci místního času (6:01 SEČ) vstoupil v platnost plán prezidenta Donalda Trumpa. Čína v reakci oznámila, že od 10. března zavádí odvetná cla v rozmezí 10 až 15 procent na některé americké produkty. Kanadský premiér Justin Trudeau o několik hodin dříve uvedl, že jeho země od úterý zatíží 25 procenty dovoz z USA v hodnotě 155 miliard kanadských dolarů (téměř 2,6 bilionu korun).
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal memorandum o zavedení recipročních cel. Nová cla však nevstoupí v platnost okamžitě, Trumpova administrativa má nyní za úkol připravit příslušné návrhy pro jednotlivé země, informovaly agentury.
Evropská unie může uvalit cla na dovoz zboží z USA v hodnotě až čtyř miliard dolarů, v přepočtu 93 miliard korun, ročně jako odvetu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing. Oznámila to Světová obchodní organizace.
Protože stále nelegálně podporujete Airbus, tak zvýšíme cla na dovoz vašich marmelád do USA. Takový signál vysílá americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa do zemí Evropské unie. Od 1. září zdraží evropské džemy v zámoří o 25 procent.
Spojené státy prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí včetně České republiky. USA se již několikrát vyjádřily, že daň považují za diskriminační vůči americkým firmám a výsledkem přezkumu by mohla být odvetná cla. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR).
Americký prezident Donald Trump opět zaskočil trhy. Včera oznámil, že od 1. září uvalí další cla na čínský dovoz. Zatím jde „pouze“ o desetiprocentní dodatečné zatížení čínského dovozu v ročním objemu 300 miliard dolarů. Jenže se jedná o zboží, na něž dosud Trump svá cla neuvalil. Celkově tak bude od září jeho cly zatížen prakticky veškerý čínský import do USA.
Při dnešním zahajovacím projevu dvoudenního summitu dal čínský prezident Si Ťin-pching slib směřující k ekologii a k perspektivě. Hedvábná stezka má zlepšit dopravní spojení mezi Asií, Evropou a Afrikou. Jednání o projektu se účastní představitelé více než stovky zemí, mezi nimi skoro čtyři desítky prezidentů a předsedů vlád. Pouze z USA a Indie nepřijeli významnější představitelé. Českou republiku zastupuje prezident Miloš Zeman.