Turečtí zákonodárci mají v plánu parlamentu předložit návrh zákona umožňujícího omilostnit muže, kteří sexuálně zneužijí nezletilou dívku a následně ji pojmou za manželku. Návrh, který dostal přezdívku „vdej se za svého znásilňovače“, ostře kritizují aktivisté za práva žen. Podobný zákon už přitom turecký parlament v roce 2016 zamítl, informoval britský server Independent.
Kontroverzní zákon chtějí zákonodárci předložit tureckému parlamentu na konci ledna. Pokud by prošel, mužům by bylo podle serveru Daily Mail umožněno mít pohlavní styk s dívkami mladšími 18 let, včetně 15letých i mladších, pokud se s dívkou následně ožení a pokud si styk nevynutí násilím nebo výhrůžkami. Podle současných zákonů je totiž možno mít pohlavní styk a uzavírat manželství až od 18 let. Přesto vládní zpráva z roku 2018 uvádí, že v zemi za posledních 10 let proběhlo 482 908 „dětských sňatků“.
Kritici upozorňují na to, že zákon povede nejen k legalizaci manželství s dětmi, ale také otevře cestu k sexuálnímu zneužívání a vykořisťování nezletilých. Stejného názoru jsou také organizace patřící pod OSN. Podle nich by zákon chránil útočníky a jejich oběti ponechal napospas osudu.
„Tleskám odvážné práci aktivistů za ženská práva v Turecku, kteří se postavili proti tomuto diskriminačnímu zákonu a opět čelí regresivním silám, které se snaží odstranit současnou právní ochranu nezletilých dívek,“ uvedla pro server Independent aktivistka Suad Abu-Dayyehová. Ta se v rámci nevládní organizace Equality Now specializuje na práva žen a dívek například v zemích Středního východu a severní Afriky, kde podobné zákony už existují.
Dayyehová dále uvádí, že se díky tvrdé práci aktivistů za práva žen podařilo v posledních letech odstranit podobné nedostatky z právních systému v Egyptě, Jordánsku, Libanonu, Maroku, Tunisku nebo Palestině. „Místo toho, aby se pokoušeli zavádět předpisy, které poškozují práva a ochranu žen, by si turečtí zákonodárci mohli všímat těchto pokroků ohledně zrušení zákonů, které diskriminují určité pohlaví,“ dodala Dayyehová.
„Rovnost mužů a žen je proti přírodě“
Násilí na ženách je v Turecku poměrně běžným jevem. OSN uvádí, že fyzické nebo sexuální násilí ze strany svého partnera zažilo přibližně 38 % tureckých žen. Organizace Zastavíme femicidu (násilí na ženách na základě pohlaví, pozn. red.) odhaduje, že jen v roce 2017 přišlo o život 409 žen rukou svého partnera nebo člena rodiny.
Zlepšení situace nenapomáhají ani některé výroky současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turecký vládce například v minulosti prohlásil, že rovnost mezi mužem a ženou je „proti přírodě“. Později se také nechal slyšet, že život žen, které nerodí děti, je „neúplný“ a vyzval je, aby za svůj život porodily minimálně tři děti.
Podobný zákon projednával turecký parlament už v roce 2016. Po vlně nevole, která se v zemi zvedla, ale vládní strana AKP Erdoganův návrh stáhla.