Čínský soud dnes odsoudil lékaře, který tvrdí, že stojí za prvními geneticky upravenými miminky na světě. Vědec Che Ťien-kchuej dostal podle agentury AFP tři roky vězení za nelegální lékařské praktiky.
Che Ťien-kchuej, který minulý rok šokoval vědeckou komunitu, když oznámil narození dvojčat, jejichž geny měly být údajně změněny tak, aby poskytovaly imunitu proti viru HIV, byl rovněž potrestán i pokutou ve výši třech milionů juanů (necelých deset milionů korun).
Bébés #OGM, un an après l’annonce de He #Jiankui#génétique #CRISPR #Lulu #Nanahttps://t.co/nGOwazKrRl pic.twitter.com/E7JxVc41WZ
— Gènéthique (@Genethique) November 28, 2019
Nezákonné provádění genetických změn
Vědec byl podle tamních médií odsouzen soudem v čínském Šen-čenu za „nezákonné provádění genetických změn lidského embrya určeného k reprodukci“. V Číně se na základě vědcových pokusů mělo narodit i třetí geneticky upravené dítě. Tento případ však zatím nebyl potvrzen.
Klonování lidí začalo před rokem. Ještě není běžné, ale...
Klonování psích mazlíčků si už můžete koupit. Klonování sebe sama zatím ne. Tedy ne u nás.
Che Ťien-kchuej oznámil narození světově prvních geneticky upravených dvojčátek - holčiček v listopadu minulého roku. Děvčátkům před jejich narozením změnil DNA, aby do budoucna zabránil jejich potenciální nákaze virem HIV. Pomocí technologie známé jako CRISPR děvčátkům odstranil určitý gen.
Otázka biologické etiky
Tehdejší prohlášení šokovalo vědce po celém světě a vyvolalo otázky o biologické etice. Řada hlasů také upozorňovala na laxní přístup Číny v oblasti dohledu nad vědeckým výzkumem. Tehdy uprostřed celosvětového pobouření byl vědec podroben policejnímu vyšetřování, vláda nařídila zastavení jeho výzkumné práce a čínská univerzita, na které pracoval, ho propustila.
Genové úpravy pro reprodukční účely jsou nelegální ve většině zemí světa. Čínské ministerstvo zdravotnictví vydalo v roce 2003 nařízení, která zakazují genetické úpravy lidských embryí, ačkoliv je tato procedura povolena pro „nereprodukční účely“.