VIDEO: Bomba na zámku Hluboká!

CNN Prima NEWS

Bomba v zámku Hluboká

Na zámku Hluboká nad Vltavou vybuchla bomba. Naštěstí to ale bylo jen součástí velkého taktického cvičení, při němž se měla prověřit připravenost a spolupráce složek jihočeského integrovaného záchranného systému.

Úkolem cvičení, jež neslo název „Zámek Hluboká 2019“, bylo vyřešit nález nástražného výbušného systému na nádvoří zámku i s velmi gradující situací. V průběhu zásahu totiž dojde k výbuchu nastraženého předmětu a ke zranění několika desítek návštěvníků, kteří nestačili zámek opustit.

Namaskovaní figuranti na nádvoří dokreslovali reálnost situace. „Já jsem třeba hrála cizinku, takže to pro mě bylo náročný, protože mi nikdo nerozuměl. Bylo to fakt zajímavý,“ líčila jedna z figurantek.

Právě komunikační bariéra by v reálných podmínkách ztěžovala práci hlavně policistům při prvotní evakuaci. „Čelili bychom třeba komunikační bariéře s cizinci, kteří nemluví česky. Určitě polovina turistů, kteří zámek navštívili, jsou cizinci, takže bychom asi delší dobu a hlavně složitěji vysvětlovali, že musí zámek opustit i ti, kteří mají zakoupenou vstupenku,“ říká Jiří Matzner, mluvčí Policie ČR Jihočeského kraje.

Do cvičení byly zapojeny všechny složky integrovaného záchranného systému, tedy desítky policistů, hasičů a záchranářů, ale také zásahová jednotka, pyrotechnici a národní památkový ústav a další organizace.

Záchranné složky řešily záchranu a ošetření velkého počtu vystrašených zraněných osob, hašení a následky výbuchu. Hasiči dokončovali evakuaci, třídili zraněné a přenášeli je na shromaždiště zdravotnické záchranné služby do Jihočeské Alšovy galerie. Záchranáři je pak podle závažnosti zranění buď ošetřili na místě, nebo je odváželi do nemocnice.

Do akce nastoupili i policisté. Ti pátrali po podezřelém muži, který podle prvotních informací manipuloval se zavazadlem, které poté vybuchlo. Pachatel se chtěl ukrýt mezi evakuovanými turisty. Když si ale všiml policejní pozornosti, vzal si jako rukojmí bezbrannou ženu. Zásahová jednotka ho nakonec odzbrojila a zneškodnila.

Následně nastoupila také pyrotechnická služba. Jejím cílem byl nález druhého podezřelého zavazadla, ve kterém byl také výbušný systém. Bezpečně ho pomocí robota zlikvidovali.

Cvičení se zúčastnilo celkem devadesát profesionálů, stovka figurantů a třicet zásahových vozidel všech složek IZS. Prověřit mělo taktické postupy a spolupráci záchranářských složek. Ověřovaly se především zásady řízení i předání velení při společném zásahu, koordinace složek při řešení výbuchu a nálezu nástražného výbušného systému, organizace dopravy i zvládnutí evakuace větších počtu osob i třídění zraněných.

Výsledky budou teprve vyhodnocovány, i podle záznamů z kamer. Díky nim se zjistí, na čem je potřeba zapracovat, aby byli všichni připraveni na případný ostrý zásah.

A proč se cvičení uskutečnilo zrovna dnes dopoledne? Toto pondělí mimo sezónu se vybralo úmyslně, protože je zámek pro turisty uzavřen. Pouze návštěvníci zámeckého parku měli pohyb po areálu omezený. „Zítra jedeme dál. Máme nekonečnou sezónu, vlastně až do začátku vánočních svátků je otevřeno,“ s úsměvem upozornil kastelán zámku Martin Slaba.

Michaela Švejdová

Tagy: