Živě
Sledujte ŽIVĚ speciální vysílání k volbám na Slovensku se Zemanem a Charanzovou

VIDEO: MeToo v přímém přenosu! Začíná proces s filmovým producentem Weinsteinem

Začíná proces s filmovým producentem Weinsteinem ZDROJ: CNN

Úvodními řečmi obžaloby a obhajoby dnes u newyorského soudu začíná proces s 67letým bývalým filmovým producentem Harveym Weinsteinem, který je obviněn ze sexuálního násilí.

Weinstein trvá na své nevině, pokud jde o obvinění ze sexuálního napadení dvou žen, za něž je souzen. V případě usvědčení z nejzávažnějšího činu, násilného sexuálního útoku, mu hrozí až doživotní vězení.

Weinstein tvrdí, že všechny sexuální styky, které měl, se odehrály s oboustranným souhlasem. Od roku 2017 ho však obvinilo ze sexuálních útoků více než 80 žen včetně slavných hereček, jako jsou Salma Hayeková či Gwyneth Paltrowová. Podrobněji jsme o kauze psali zde:

Soud se bude zabývat pouze případem, který se týká dvou žen – jednu z nich podle prokuratury Weinstein v roce 2006 nutil k orálnímu sexu, druhou v roce 2013 znásilnil.

Dnes začínajícímu soudnímu projednávání předcházel 6. ledna výběr poroty. Její sestavování se rodilo obtížně, protože prokuratura obvinila obhajobu, že se úmyslně snaží z výběru vyloučit mladé ženy. Nakonec se obě strany sporu shodly na 12 porotcích a třech náhradnících v poměru osm mužů a sedm žen.

Skandál kolem filmaře, který býval považován za jednoho z nejmocnějších mužů Hollywoodu, stál před dvěma lety u zrodu kampaně MeToo. V ní se ženy na celém světě začaly veřejně svěřovat se svými negativními zkušenostmi se sexuálním obtěžováním a násilím.

CNN/ČTK

Tagy: