Na řecko-turecké hranici jsou tisíce migrantů ZDROJ: CNN
Dál se vyostřuje situace na řecko-turecké hranici, kde se od pátku shromáždilo nejméně 15 000 lidí poté, co Ankara oznámila, že běžencům přestává bránit v odchodu dále do Evropy. Turecká vláda oznámila, že u hranic je 80 900 migrantů. Řecké ministerstvo zahraničí kvůli těmto počtům obvinilo Ankaru z dezinformační kampaně.
Turecko zahájilo na severozápadě Sýrie u svých hranic vojenskou ofenzivu proti vládním silám syrského prezidenta Bašára Asada. Ankara dnes uvedla, že postup je reakcí na útoky, při nichž tento týden zemřely tři desítky tureckých vojáků. V reakci na útok a rostoucí počty lidí utíkajících před boji v Sýrii k turecké hranici Ankara od pátku přestala bránit uprchlíkům v odchodu ze svého území dál do Evropy. Tisíce běženců se proto už shromáždily u hranic Řecka a Bulharska. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell vyzval ministry zahraničí EU, aby se příští týden sešli na mimořádném zasedání.
Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že zahájilo operaci v syrské provincii Idlib u svých hranic v reakci na čtvrteční zabití tří desítek svých vojáků. Ankara také uvedla, že si nepřeje vojenskou konfrontaci s Ruskem, které Asadovi pomáhá, a po Moskvě chce, aby režim přinutila ke stažení na okraj Idlibu, případně na linii příměří z roku 2018.
Dnes se také dál vyostřila situace na řecko-turecké hranici, kde se od pátku shromáždilo nejméně 15 000 lidí poté, co Ankara oznámila, že běžencům přestává bránit v odchodu dále do Evropy. Turecká vláda oznámila, že u hranic je 80 900 migrantů. Řecké ministerstvo zahraničí kvůli těmto počtům obvinilo Ankaru z dezinformační kampaně.
Atény také uvedly, že od soboty řecká policie a armáda zabránily v ilegálním překročení hranic asi 10 000 migrantů. Policisté a vojáci při tom použili i vodní děla a slzný plyn. Podle některých místních médií házeli někteří migranti na řecké policisty kameny.
Situace je napjatá i na řeckých ostrovech v Egejském moři, které už se řadu let potýkají s migrační vlnou. Od pátku na ně také připlouvá více migrantů. Dnes ráno jich připlulo nejméně pět set. Na ostrově Lesbos ale také skupiny místních bránily ve vylodění několika desítkám migrantů a bránily autobusům v jejich odvozu do tábora Moria, v němž už nyní žije skoro 20 000 migrantů.
Kvůli situaci na řecko-tureckých hranicích vyzval eurokomisař Margaritis Schinas chorvatské předsednictví EU, aby svolalo krizové jednání ministrů vnitra. Šéf evropských lidovců v Evropském parlamentu Manfred Weber pak prohlásil, že unijní státy neudělaly v otázce uprchlické politiky za poslední roky nic, a chce proto, aby země nyní přistoupily k činům.
Nezávisle na případném společném postupu Maďarsko už v sobotu oznámilo, že posílí ostrahu své jižní hranice. Učiní tak stejné kroky, k jakým se rozhodlo Řecko s Bulharskem. K posílené ochraně vnějších hranic EU vyzval v sobotu i rakouský kancléř Sebastian Kurz.
Evropa zažila v roce 2015 masovou migrační vlnu, kdy do EU dorazilo přes milion běženců, z toho 860 000 přes Řecko. Přiliv běženců touto trasou pomohla výrazně omezit dohoda EU s Tureckem z roku 2016, v níž Ankara slíbila pomoci zastavit migrační vlnu výměnou za finanční pomoc.
iPrima/CNN/ČTK