Za víno bychom příští rok mohli platit víc. Podle vinařů ho zdraží špatné počasí. Révu poškodily mrazy a sucho. Ceny by se mohly zvednout i o několik desítek procent.
Bílé, nebo červené? Je možné, že místo barvy, chuti a odrůdy budeme v budoucnu vybírat spíš podle ceny. Čeští vinaři hlásí špatnou sezonu. „Na začátku dubna v květnu uhodily mrazy a pak následně až do září téměř nepršelo. Když začalo v září dost intenzivně a dlouhodobě pršet, tak se muselo rychle sklízet, protože hrozilo nebezpečí hnilob a plísní a jiných nemocí. Takže byl ten rok opět velmi komplikovaný, vysvětlil pro televizi Prima předseda Svazu vinařů Tibor Nyitray.
To Vinařská asociace ČR tvrdí, že sezóna zase tak špatná nebyla. Ceny levnějšího vína ale prý porostou. Zvýšené náklady, energie i vyšší cena hroznů v tom hrají svou roli. „Je velice pravděpodobné, že u těch levnějších vín půjde ta cena nahoru až o dvacet procent. Dá se říct, že ty dražší to až zas tak moc nezasáhne,“ uvedl Jiří Maděřič, místopředseda Vinařské asociace ČR.
V Česku jsou ceny vína nízké
Podle Nyitraye ale ceny až tak moc neporostou. Údajně to nedovolí trh: „Pokud dochází ke zvyšování v řádech pár procent, což se u zákazníka projeví jednou, dvěma, třemi až maximálně třeba pěti korunami, tak to asi v podstatě ani nikdo nevnímá.“
A jak si stojíme v porovnání se zahraničím? V roce 2016 vyšel žebříček, který srovnal ceny vín po celém světě. A světe div se, jsme téměř nejlevnější. Láhev tuzemského vína u nás v průměru vyšla na 160kč. Levněji už je jen v Srbsku a Paraguayi. A třeba takové Slovensko je až na 46. místě. Podle všeho je současná cena pro Čechy poměrně přijatelná.
Tak snad už jen doufat, že nás kolem vína nečeká podobná cenová hysterie jako kolem dalšího populárního produktu v českých domácnostech- másla.