Boj o Bílý dům nebude soubojem dvou miliardářů, to už je jisté. Delegáti Demokratické strany včera ve čtrnácti státech USA rozhodovali během primárek, koho vyšlou do boje proti současnému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Většina z nich podpořila bývalého viceprezidenta Joe Bidena a socialistu Bernieho Sanderse. Bývalý starosta New Yorku Mike Bloomberg i senátorka Elizabeth Warrenová zcela propadli. V Kalifornii, Maine a Texasu se stále sčítají hlasy.
„Wall Street nevybudovala tuto zemi, vy jste vybudovali tuto zemi, střední třída vybudovala tuto zemi. Je to dobrá noc, je to dobrá noc,“ pochvaloval si vítězství v devíti státech největší favorit za Demokratickou stranu v boji o Bílý dům Joe Biden. Ten od pondělního vítězství v Jižní Karolíně zažívá velký comeback z nevydařeného začátku kampaně.
Největšího vítezství dosáhl mainstreamový politik v tradičně konzervativní Alabamě, kde pro něj hlasovalo skoro padesát tři procent delegátů. Následovala Virginie, Tennessee, Severní Karolína, Oklahoma, Minnesota, Arkansas. Vede i v Texasu i Maine, kde se stále sčítají hlasy.
Biden v úterním klaní těžil i z deklarované podpory neúspěšných kandidátů Peta Buttigiega a Amy Klobuchar.
Biden vypálil rybník Warrenové
Bývalý viceprezident bodoval také ve volebním okresku Elizabeth Warrenové. Ta ve svém obvodu nebyla schopna dosáhnout vítězství zejména kvůli roztříštěnosti hlasů jejích a Sandersových voličů. Warrenová skončila ve svém domovské státě Massachusetts až třetí a definitivně tím pohřbila šanci na demokratickou nominaci.
Neúspěch Warrenové na sociálních sítích nezapomněl okomentovat ani současný prezident Donald Trump. „Elisabeth ‚Pocahontas' Warrenová je poraženým večera. Ani se nepřiblížila vítězství ve svém domovském obvodě ve státě Massachusetts. No, teď si může sednout se svým manželem, opřít se a dát si hezky vychlazené pivo,“ uvedl.
Sanders bodoval v progresivní Kalifornii. Podpora v ostatních státech však stagnuje
„Děkuji Vermonte! Dnes vám mohu říci s absolutní jistotou, že získáme nominaci a společně porazíme nejnebezpečnějšího prezidenta v historii této země,“ slíbil před rozradostněnými tvářemi svých podporovatelů senátor Bernie Sanders. Kromě svého domovského Vermontu, kde se mu podařilo získat více než padesát procent hlasů, zvítězil i v Kalifornii (hlasy se stále sčítají), Nevadě, Coloradu a Utahu.
Přestože Bernieho Sanderse podporuje největší množství mladých voličů, kteří slyší na jeho politiku sociálního a zaopatřovacího státu, většině Američanů jeho politika nevoní. To se ukázalo i při volebním superúterý, kdy ve většině států nepřekročila jeho volební podpora dvacet pět procent. Podobně jako u Bidena by Sandersovi mohla pomoci deklarovaná podpora Elisabeth Warrenové, od které se očekává, že boj o nominaci vzdá. Sanders by tak získal zejména hlasy žen a některých Latinoameričanů.
Půl miliardy za televizní spoty přinesly Bloombergovi pouze dvacet pět delegátů
„Tvůrce pracovních míst, lídr a řešitel problémů,“ tak se prezentoval miliardář a bývalý starosta New Yorku Mike Bloomberg v televizních a internetových spotech po celých Spojených státech. Přestože tyto spoty za půl miliardy dolarů doslova opanovaly televizní stanice, tak nevyhrál ani v jednom státě. Podařilo se mu získat delegáty pouze na nezačleněném území USA – Americké Samoe. „Dnes večer jsme dokázali něco velmi důležitého. Dokázali jsme, že můžeme získat voliče, kteří budou rozhodovat v prezidentských volbách,“ komentoval svůj výsledek Bloomberg.
Dalibor Zítko