Kvůli současné epidemii nového koronaviru dnes Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Agentura tak učinila teprve pošesté ve své historii. Informační kampaň a cílený screening kvůli koronaviru se od pátku rozšíří na všechna letiště v Česku. Ministerstvo zdravotnictví také zřídí infolinku.
Koronavirus se dosud objevil ve dvou desítkách zemí, nakazilo se jím přes 8100 lidí, z toho velká většina v Číně. Na 170 osob tam nákaze podlehlo.
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes zdůraznil, že vyhlášení stavu zdravotní nouze není výrazem nedůvěry vůči Číně, její snahy naopak ocenil. Na záznam se můžete podívat.
LIVE: Press conference on the Emergency Committee meeting on #2019nCoV https://t.co/hTQam7RWc9
— World Health Organization (WHO) (@WHO) January 30, 2020
Světová zdravotnická organizace (World Health Organization; WHO) v souvislosti s epidemií novým koronavirem vyhlásila:
- Oficiálním označením globálního nouzového stavu je termín ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu (PHEIC). WHO uvádí, že je to mimořádná událost, u které hrozí šíření nemoci do dalších států a která potenciálně vyžaduje koordinovanou mezinárodní reakci.
- V rámci mezinárodního nouzového stavu mohou být státy bez případů nákazy vyzvány, aby podnikly taková opatření, která by šíření viru zabránila. Mechanismus PHEIC je mezinárodně závazný a je nástrojem nejen boje proti nemoci, ale i prevence a kontroly šíření nákazy.
- Při rozhodování o vyhlášení tohoto stavu WHO posuzuje, zda je epidemie hrozbou z celosvětového měřítka, jak vážný je její dopad na veřejné zdraví, jestli se jedná o neobvyklou nebo neočekávanou událost a zda je nutné omezit cestování a mezinárodní obchod.
- WHO odmítla vyhlásit obecný stav ohrožení v případě současného koronaviru minulý týden dvakrát, ale členové krizového štábu byli názorově rozděleni půl na půl. Důvodem pro nevyhlášení byl například argument, že zatím nedošlo k úmrtí mimo Čínu a že v době rozhodování nebyly známy případy přenosu z člověka na člověka v cizině. To se však od té doby změnilo.
- K tomuto výjimečnému opatření se WHO uchýlila v minulosti pětkrát. V roce 2009 kvůli chřipce typu H1N1, tedy takzvané prasečí chřipce, v roce 2014 nejdříve v souvislosti s šířením dětské obrny a následně kvůli epidemii eboly na západě Afriky, při které zemřelo přes 11.300 lidí, v roce 2016 kvůli viru zika v Jižní Americe a naposledy loni z důvodu epidemie eboly v Kongu.
- Vyhlášení globální nouze obvykle přináší více peněz a pomoci postiženým oblastem, ale také může přimět nervózní zahraniční vlády, aby omezily cestování a obchod se zasaženými státy. V roce 2014 WHO odmítla kvůli zničující epidemii eboly v západní Africe vyhlásit celosvětový stav nouze kvůli obavám z hněvivé reakce Guineje, Libérie a Sierry Leone. Loni v červenci se konžský ministr zdravotnictví postavil proti "nouzovým opatřením" kvůli ebole v Kongu.
WHO vyzvala k podpoře zemí se slabšími zdravotními systémy. Státy by měly svá opatření podle něj přijímat na základě důkazů a být při jejich uplatňování konzistentní.
V Itálii byla v přístavu Civitavecchia poblíž Říma zablokována výletní loď Costa Smeralda kvůli potenciální hrozbě koronaviru na palubě. Na její palubě se nyní nachází šest tisíc cestujících.
Média ve světě před několika dny přišla s bombastickou zprávou, že čínská vědecká pracovnice Si-nang-kuo Čchü pracující na výzkumu v kanadské Národní mikrobiologické laboratoři ve Winnipegu a zabývající se smrtelnými patogeny předávala po dva roky výsledky zdejšího zkoumání Národní laboratoři biologické bezpečnosti Čínské akademie věd ve Wu-chanu. Podrobněji píšeme zde.