Díky požáru v okolí Černobylu radiace stoupla šestnáctkrát nad původní stav Zdroj: foto CNN
Na Ukrajině v zakázané zóně Černobylu u obce Vladimirovka poblíž jaderné elektrárny začal v sobotu 4. dubna rozsáhlý lesní požár. V první fázi hořelo 20 hektarů lesa a poslední zprávy informují, že se oheň ještě rozšířil. Obavy vzbuzuje radiace, která se zvýšila na šestnáctinásobek původního stavu.
Do hašení požáru se okamžitě zapojilo, jak píše Deutsche Welle, více než 90 hasičů včetně dvou letadel An-32P a jednoho vrtulníku Mi-8. Hašení je v určitých oblastech komplikováno právě zvýšeným radiačním zářením. Ukrajinské weby píší, že pro obyvatele v okolí požáru zatím žádné nebezpečí nehrozí.
Když v neděli ráno údajně požár přestal hořet viditelně a detekovaná úroveň radiace se nezvyšovala, zdálo se, že nejhorší mají hasiči za sebou. Včera ale přišla zpráva, že díky větru se naopak požár začal šířit a oheň již zabírá plochu 35 hektarů lesa. Navíc nezávislé ukrajinské zdroje a řada zahraničních médií hlásí nárůst znečištění ovzduší. Radiační záření je zatím v Kyjevě a v dané oblasti v rámci limitů a nepřekračuje přirozené hodnoty.
Zpráva Žytomyrské oblasti uvedla, že se musí z místa požáru za pomoci vrtulníků evakuovat požární technika i personál.
Uváděná zakázaná zóna je třicetikilometrová bezpečnostní oblast kolem jaderné elektrárny, kde v noci z 25. na 26. dubna 1986 došlo k explozi, která zcela zničila jaderný reaktor a do ovzduší se u tím volnily radioaktivní látky. Černobylská jaderná elektrárna byla celá zabetonována do jakéhosi sarkofágu a obyvatelstvo bylo přesídleno.
Ukrajinská policie objasnila, že požár vznikl díky pálení suché trávy, ale Sergej Šaparenko, který je vedoucí zdejší ekologické organizace „Pečenega“, upozornil na zvyk místních obyvatel pálit na podzim a na jaře suchou trávu. Pro rozhlasovou síť Hlas Ameriky ale mluvil o dalším problému – bezpečnostní zónu podle něj kontroluje státní agentura, nad jejíž činností již není žádná další kontrola. „Naše organizace a ukrajinská média již upozornila na ničení lesů v bezpečnostní zóně. Lesní požáry jsou často nejlepší způsob, jak zakrýt nezákonné odlesňování,“ říká Sergej Šaparenko. S tím podle něj souvisí nebezpečí, že s požárem stoupá do ovzduší kouř a saze s radioaktivními částečkami, které se mohou dostat do větších vzdáleností.
Rovněž Jaroslav Božko, vedoucí Centra politických studií Doktrína, nevylučuje verzi žhářství v lesích v okolí Černobylu. I on kritizuje benevolenci státních úřadů, které pálení trávy „kvalifikují jako zanedbatelné nebezpečí.“
„Skutečnost je ale taková, že ohnisko požáru dosud není lokalizováno a dochází k tomu, že se požár rozšíří na rašeliniště. Úroveň záření také prudce vzrostla,“ upozorňuje Božko na nebezpečí, které plyne ze zdejších lesních požárů a z toho, že současný stav se dosud nepodařilo dostat pod kontrolu.