Nejvyšší německý soud rozhodl, že zákon z roku 2015 zakazující služby spojené s asistovanou sebevraždou je protiústavní. Podle předsedy německého ústavního soudu v Karlsruhe Andrease Vosskuhlea existuje právo jedince na „sebeurčenou“ smrt, informovala agentura DPA.
Toto právo zahrnuje svobodu jedince vzít si svůj vlastní život a využít u toho služeb poskytovaných třetími stranami, shledal soud. Rozhodnutí tak zamítá klauzuli německého trestního zákoníků – paragraf 217 – která kriminalizuje „komerční podporu sebevražd“ a stanoví za to trest odnětí svobody až na tři roky.
Aktivní asistovaná seberažda nadále ilegální
Rozsudek přichází v reakci na případ vznesený nevyléčitelně nemocnými pacienty a jejich lékaři. Andreas Vosskuhle uvedl, že zákonodárná moc by měla podporovat prevenci sebevražd a rozšiřovat poskytování paliativních léků, ale rozhodnutí, zda by měla být asistovaná sebevražda trestána, by řešit neměla.
Aktivní asistovaná sebevražda – tedy zabití člověka na jeho žádost, například podáním injekce, zůstává v Německu nelegální. Povoleno je však poskytnout pacientovi smrtící léky, které si on sám podává. V Německu je tak tato forma asistované sebevraždy opět možná, jako tomu bylo před rokem 2015.
Lékařům povinnost asistovat nevzniká
Rozhodnutím nevzniká žádný právní nárok na asistovanou sebevraždu, který by ukládal lékařům povinnost poskytnout pacientovi, který si přeje spáchat sebevraždu, jakoukoliv pomoc proti vlastnímu přesvědčení.
Podle předsedy Ústavního soudu právo rozhodnout o své vlastní smrti existuje v každé fázi lidského života. „Můžeme jejich rozhodnutí litovat, můžeme udělat všechno, abychom změnili jejich rozhodnutí, ale v konečné analýze musím přijmout jejich svobodně přijaté rozhodnutí,“ řekl.
Zákon měl zamezit komercionalizaci sebevražd
Ačkoliv paragraf 217 německého trestního zákoníku kriminalizoval služby asistované sebevraždy ve zdravotnictví, nezakazoval blízkým příbuzným a přátelům dotčené osoby asistenci v jejich sebevraždě. Obecně měl zabránit asociacím i jednotlivcům, aby ze sebevražd udělali podnikání.
Podle Deutsche Welle inkriminovaný zákon konkrétně stanovil, že kdokoli s úmyslem pomoci jiné osobě spáchat sebevraždu poskytne, zajistí nebo zařídí této osobě příležitost to udělat a jehož činy jsou zamýšleny jako opakovaná činnost, bude potrestán odnětím svobody po dobu ne delší než tři roky nebo pokutou.