O kontroverzním návrhu zákona dnes jednají portugalští poslanci. Rozhodovat budou celkem o pěti verzích zákona o eutanázii. Před budovou tamního parlamentu protestují stovky lidí. Eutanázie je v současné době legální jen v několika málo zemích.
„Byl při vědomí ve velkých bolestech a neustále naléhal na doktory, aby ho té bolesti zbavili,“ cituje agentura AP portugalskou učitelku matematiky popisující příběh jednoho z jejích rodičů. „Bylo velmi smutné sledovat ho žadonit o důstojnou smrt bez bolesti,“ dodává.
Její sedmdesátiletý otec trpěl rakovinou. Nakonec se před šesti lety sám zastřelil. Ana Figueiredo podporuje legalizaci eutanázie v Portugalsku. Dnes se o kontroverzním návrhu zákona v tamním parlamentu rozhoduje.
Eutanázie je legální jen v málo zemích na světě. Momentálně je povolena pouze v Belgii, Nizozemsku, Švýcarsku, Lucembursku, Kanadě a Kolumbii. V České republice je eutanázie nelegální.
Před budovou portugalského parlamentu se zároveň shromáždily stovky protestujících lidí. Na jednom z transparentů stálo: „Eutanázie neukončuje utrpení, ukončuje život“. Mezi dalšími rekvizitami byly také náboženské symboly, informovala agentura AP.
Parlament ve středu projednával celkem pět verzí návrhů zákonů, které předložily levicové strany. Podle AP mezi návrhy není žádný zásadní rozdíl. Strany mají v portugalském parlamentu dohromady 134 křesel z 230.
Hlasování bude probíhat neobvykle. Poslanci, vyvolávání postupně podle abecedy, se jednotlivě vysloví ke všem návrhům. Tento způsob se obvykle používá například u vyhlašování války nebo impeachmentu.
Jednotlivé strany daly svým poslancům volné ruce, hlasy se tak budou lišit i napříč jednotlivými partajemi. O podobném návrhu se v Portugalsku hlasovalo už před dvěma lety, kdy eutanazii dělilo od legalizace jenom pět hlasů.
Případné přijetí návrhu by ještě mohl vetovat prezident země. Stejně jako v České republice by ale toto veto mohli poslanci přehlasovat.
Eutanázie je lékařský zákrok, při kterém lékaři podají pacientovi smrtelnou látku. Jedná se o dobrovolnou smrt, kterou si pacient přeje podstoupit většinou pro nesnesitelné bolesti nebo nevyléčitelnou nemoc. Zákony se však různí.
Návrh, která podle AP získá pravděpodobně nejvíce podpory, navrhuje vládnoucí Socialistická strana. Pokud by byl tento zákon přijat, o eutanázii by mohl požádat člověk starší 18 let, který je v situaci, kdy buď extrémně trpí, má nevyléčitelné zranění nebo smrtelnou a neléčitelnou nemoc.
Žádost o usmrcení by musel podepsat lékař, který je odborník v oboru souvisejícím se zdravotním stavem pacienta, a psychiatr. Případ by následně putoval před ověřovací komisi, která by ho potvrdila, nebo zamítla.
Pacient zároveň musí být Portugalec nebo legální občan země. To by mělo zabránit lidem v tom, aby do Portugalska cestovali za účelem eutanázie.