Rozšíření německých státních svátků o svátky muslimské? Německý ministr vnitra Thomas de Maizire je o tom dle svých slov připraven diskutovat. Alespoň to pronesl tento týden na předvolebním mítinku Křesťanskodemokratické unie (CDU) ve městě Wolfenbüttel. Informoval o tom list Berliner Morgenpost.
„Jsem připraven na diskuzi ohledně zavedení muslimských svátků,“ prohlásil de Maizire s tím, že by to platilo pro regiony silně zastoupené muslimskou komunitou, nikoliv pro celé Německo.
„Ostatně, v některých spolkových zemích se svátek Všech svatých slaví, v jiných zase ne. Proč tedy neuvažovat o muslimských svátcích v místech, kde žije mnoho muslimů?“ pokračoval ministr vnitra.
Za tyto výroky si de Maizire vysloužil kritiku z vlastních řad. „Svátky v Německu mají dlouhou tradici a já nevidím žádný důvod pro změnu těchto struktur,“ uvedl podle serveru Die Welt volební lídr CDU v Dolním Sasku Bernd Althusmann. Ostrá kritika se pak na hlavu de Maizirea snesla na sociálních sítích. Například místopředsedkyně Alternativy pro Německo Beatrix von Storchová na svém twitteru napsala: „CDU chce muslimské svátky. My jako AfD tomu říkáme NE! NE! NE!.“
CDU will muslimischen Feiertag. Das ist der Unterschied zur AfD: wir sagen dazu NEIN! NEIN! NEIN! #AfD https://t.co/bZlz9ughOG
— Beatrix von Storch (@Beatrix_vStorch) October 10, 2017
Ministra vnitra naopak pochválil předseda Ústřední rady muslimů Aiman Mazyek. Podle něj by se jednalo o krok vpřed v rámci lepší integrace muslimů.
Pokud by skutečně došlo k rozšíření státních svátků o ty muslimské, znamenalo by to klasický sváteční režim. Zavřeny by tak zůstaly například úřady, školy i obchody.
Jen málokdo si pak dovede představit, že by mohlo dojít k uzákonění například svátku Eid al-Adha neboli Svátku oběti. Ten je pro muslimy jedním z nejdůležitějších a jeho součástí je také obětování zvířat, především ovcí a koz. K podříznutí hrdla přitom dochází bez předchozího uspání zvířete.
Tyto záběry například pořídili australští ochránci zvířat v muslimských zemích Asie během loňského Svátku oběti. Varujeme, že video obsahuje drastické záběry:
O uzákonění svých svátků usilují v Německu muslimské organizace už řadu let. Jejich snahy ještě posílil bývalý spolkový prezident Christian Wulf, který v roce 2010 prohlásil, že islám stejně jako křesťanství a židovství k Německu patří.
Hamburk jako první spolková země pak v roce 2012 uzavřel s muslimy státní smlouvu, podle které získaly některé muslimské svátky status svátků církevních. Muslimové si tak v tyto dny mohou například brát v zaměstnání volno. Přístavní město se statusem spolkové republiky pak následovaly také Berlín a Brémy.