Předávkování drogami je ve většině případů smrtelné, nebo má pro jejich uživatele trvalé následky. Dvěma ženám, které si prý omylem vzaly mnohonásobně vyšší dávku LSD, než je běžné, se prý však změnil život k lepšímu, informovala CNN.
Šestačtyřicetiletá žena s iniciály C. B. požila 550x vyšší dávku LSD a nejenže přežila, zjistila také, že chronická bolest nohou, kterou trpěla od svých 20 let, se rapidně snížila. Patnáctiletá dívka trpící bipolární poruchou, která s případem první ženy není nijak spojena, požila „jen“ 10x vyšší dávku této halucinogenní drogy, to podle ní vedlo k masivnímu zlepšení jejího duševního zdraví. Jejich zkušenosti byly podrobně popsány v kazuistikách zveřejněných v deníku studií o alkoholu a drogách minulý měsíc spolu se zprávou o třetí ženě, která se měla omylem předávkovat LSD během druhého týdne těhotenství. Porodila naprosto zdravého syna, kterému je nyní 18 let a dosud nevykazoval žádné známky narušeného vývoje.
Jelikož zkušenosti těchto žen byly, co se zdraví týče, velmi přínosné, jejich příběhy mohou pomoci odstartovat nový výzkum o používání psychedelických látek k léčbě stavů, jako jsou závislosti, posttraumatické stresové poruchy (PTSD), deprese či úzkost, uvedla CNN. „S tak vysokými dávkami nelze provádět žádné klinické studie a dosud neexistují žádné publikace zkoumající pozitivní následky takto vysokých dávek LSD,“ uvedli autoři studie. „K pochopení účinků extrémně vysokých dávek psychedelik, jako je LSD, je nutné zkoumat předávkování v přirozeném prostředí uživatelů.“
Odborníci však podle CNN zdůraznili, že tyto případy byly jedinečné a varují tak před experimentováním s touto drogou, což je v USA a Velké Británii nezákonné. „Případy těchto žen ve skutečnosti neukazují výhody LSD, spíše poukazují na to, že u některých lidí výjimečně vysoké dávky nevedou k trvalým poškozením a mohou mít i pozitivní výsledky,“ řekl profesor David Nutt, ředitel Neuropsychofarmakologické jednotky v oddělení Brain Sciences na Imperial College London. Podrobnosti o každé studii vycházely z rozhovorů s jednotlivými ženami, jejich rodinnými příslušníky a přáteli, dodavateli drog, svědky a ze zdravotních záznamů.
Záměna LSD za kokain
Šestačtyřicetiletá C.B., která se ve svých dvaceti letech nakazila Lymskou boreliózou, jež jí poškodila nohy a kotníky, trpěla téměř třicet let neustávající bolestí končetin. V září 2015 si vzala 55 miligramů toho, co považovala za kokain. Šlo však o čisté LSD ve formě prášku. Autoři studie definovali běžnou rekreační dávku jako 100 mikrogramů, což odpovídá zhruba 0,1 miligramům. Žena po užití zvracela dalších 12 hodin, poté byla prý příjemně pod vlivem a zvracení pomalu ustávalo.
Podle výpovědi své spolubydlící seděla C. B. po požití LSD v křesle s nepřítomným výrazem a občas říkala náhodná slova. Teprve o deset hodin později byla schopna vést rozhovor a vracela se pomalu do normálního stavu. Bolest nohou zmizela další den a C. B. tak na pět dní úplně přestala užívat morfin proti bolesti. Po několika dnech se bolest vrátila, ovšem v nesrovnatelně menší míře, C. B. ji tak dokázala utlumit za pomoci mnohem nižší dávky morfinu a mikrodávky LSD každé tři dny. Po zhruba dvou letech přestala užívat obě látky a podle své výpovědi nezaznamenala žádné abstinenční příznaky, ačkoli zpráva o případu podle CNN uvádí, že se u ženy objevily deprese a úzkost.
Studie o případech všech tří žen byly zpracovány profesorem Markem Hadenem, výkonným ředitelem Kanadské multidisciplinární asociace pro psychedelická studia, a Birgittou Woodsovou, psychiatričkou působící ve Vancouveru.
LSD
Tato halucinogenní droga s vědeckým názvem Diethylamid kyseliny lysergové byla poprvé vyrobena ve Švýcarsku v roce 1938 doktorem Albertem Hofmannem. Původně měla sloužit jako potenciální léčba pro poruchy krvácení, brzy se však rozmohla coby rekreační droga. Na LSD nevzniká sice závislost, ale po jeho užití se u lidí mohou objevit úzkostné stavy, paranoia a nepředvídatelné chování. Těmto stavům se říká „Bad trip“. Proto je při užívání tohoto halucinogenu doporučeno být v důvěrně známém prostředí, být střízlivý a v co největší psychické pohodě.
Na příběh patnáctileté dívky, která rovněž požila nadměrné množství LSD, se můžete těšit v dalším článku.