Jaro je za rohem a kliniky se chystají na příliv neplodných párů. Sezónnost se totiž promítá i do oblasti reprodukční medicíny. Nejsilnějšími měsíci jsou pro kliniky reprodukční medicíny březen a duben, a pak září a říjen.
„Nejvíce párů toužících po potomkovi k nám chodí na jaře a na podzim. Na jaře působí příroda, vše kolem rodí, počasí, svítí sluníčko a vzrůstá optimismus a chuť pustit se do procesu, který povede k vytouženému dítěti. Vše kolem páry vybízí, aby se stali také rodiči,“ uvedl specialista ostravské kliniky Reprofit Štěpán Machač.
Podle něj chodí na jaře až o 30 % párů více než v jiných obdobích roku. Příprava na celý proces zavedení embryí trvá 6–8 týdnů. Lidé, kteří chodí v březnu, tak případně počnou kolem května a rodí v únoru.
Velmi vytížené období pro početí je pak i začátek podzimu
Tento jev má podle všeho fyziologickou příčinu. „V těchto měsících je u mužů tvorba testosteronu, mužského pohlavního hormonu, vyšší než v jiných měsících roku, a proto jsou muži více otevřeni na jaře dítě zplodit. Na obě pohlaví pak působí pozitivně delší doba slunečního svitu,“ upřesnil sexuolog, androlog a gynekolog Pavel Turčan.
Dalšími měsíci, které ženou páry do reprodukčních klinik, jsou pak září a říjen. „V tuto dobu chodí ti, kteří by rádi oslavili Štědrý den a přivítali Nový rok už s příslibem třetího člena do rodiny,“ vysvětlil Machač. Naopak volněji mívají na klinikách na přelomu roku a o letních prázdninách. „V létě k nám chodí především učitelky, které chtějí využít volno,“ doplňuje lékař.
V některých oblastech, jako je třeba Ostravsko či Olomoucko je příliv klientů ovlivněn sezónou a počasím. „Na jaře se totiž zlepšuje dostupnost, lidé z odlehlých oblastí, jako je Jesenicko nebo Rychlebské hory se snáze dostanou na kliniky,“ uzavřel Machač.