reklama

Zveřejnění videa se Zemanem? Mynář se snaží posbírat zbytky důvěry, říká Kupka

Sledovat vyjádření hradního kancléře Vratislava Mynáře pro mě bylo nepříjemné. CNN Prima NEWS to řekl senátor Martin Kupka (ODS). „Kancelář prezidenta republiky to dopracovala tak daleko, že jí nikdo nedůvěřuje a musí ukazovat obraz prezidenta, jak podepisuje dokument,“ konstatoval v reakci na čtvrteční tiskovou konferenci Hradu politik.

reklama

Vyjádření Mynáře a následné zveřejnění videozáznamu, na kterém Zeman podepisuje svolání Poslanecké sněmovny, podle Kupky vypovídá o tom, jak špatně Kancelář prezidenta republiky dělá svou práci. „Nepřispívá to k důstojnému obrazu hlavy státu,“ podotkl Kupka.

Proč Mynář ke zveřejnění videozáznamu přistoupil, neví. „Je ale evidentní, že se snaží zajistit a posbírat zbytky důvěry. Chtěl ukázat, že při podpisu svolání Sněmovny nešlo o podvod,“ pokračoval. Mynářova kritika senátorů, kteří zjišťovali, zda je prezident schopný vykonávat svou funkci, byla podle Kupky přehnaná.

Podle politologa Mariána Sekeráka je vyjádření Mynáře důkazem jeho otevřeného boje se Senátem. „Je to kuriózní. Senátoři jsou voleni zástupci občanů. Vedoucí kanceláře je pak jmenovaný státní úředník. Takové rozepře jsou diplomaticky řečeno nedůstojné,“ pravil Sekerák.

Tento názor zastává i Kupka. „Argumentace Mynáře, jak se vymezoval proti Senátu, není z hlediska státního úředníka přijatelným postojem. Úředník to dělat nemá,“ sdělil.

Sekerák se domnívá, že hlavní motivací Mynářovy řeči byla především snaha rozptýlit obavy a spekulace kolem podpisu. Dodal však, že se hradní kancléř mohl ke svolání tiskové konference uchýlit z toho důvodu, že kroky Kanceláře prezidenta republiky šetří policie a Bezpečnostní informační služba (BIS).

Postup Senátu připomíná štvanici

K Mynářově kritice Senátu se přidal šéf SPD Tomio Okamura. „Je potřeba lidská citlivost. Z těchto záběrů vyplývá, že je v tuto chvíli nepřijatelné, aby byl prezident zbaven pravomocí. Prezident je prostě nemocný, ale ze záběrů je zřejmé, že zatím není důvod k těmto Senátem navrhovaným krokům,“ řekl s odkazem na připravovanou aktivaci článku 66.

Dodal, že postup Senátu začíná připomínat štvanici. „Je na místě přát prezidentovi uzdravení,“ uzavřel pro CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama

Domácí zpravodajství

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

reklama