reklama

Předá státní vyznamenání Mynář? Je to na stole, ale fakticky nemožné, říká exšéf protokolu

Varianta, že by státní vyznamenání místo prezidenta Miloše Zemana předal hradní kancléř Vratislav Mynář, je na stole, přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS Miroslav Sklenář, bývalý ředitel hradního protokolu. Podle Sklenáře je tato možnost z právní stránky v pořádku, ale fakticky nemožná.

reklama

„Tato varianta je na stole, ale nerad bych o ní spekuloval. Kancléř je osoba, která může vyznamenání předávat. A to z důvodů, když někdo na poslední chvíli nepřijde 28. října, ten člověk třeba onemocní, kancléř za ním může zajet a předat mu ho,“ řekl na dotaz, zda Mynář může předávat vyznamenání, Miroslav Sklenář.

Prezidenta na ceremoniálu předávání státních vyznamenání může podle něj zastoupit kdokoliv. „Není to nijak omezeno,“ podotkl.

Tradiční ceremoniál k oslavám Dne vzniku samostatného Československa spojený s udílením státních vyznamenání by měl proběhnout už příští týden. Jenže Miloš Zeman je od 10. října hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na jednotce intenzivní péče.

Začalo se tak spekulovat, že by vyznamenání místo Zemana předával premiér Andrej Babiš (ANO) nebo právě hradní kancléř Mynář. To se ale předsedovi vlády nepozdává. „Určitě vyznamenání předávat nebudu, nebylo by to vhodné. Pokud pan prezident předávání nebude schopen a měl by to dělat pan Mynář, akce by se měla radši odložit,“ řekl Babiš ve vysílání CNN Prima NEWS.

Předseda vlády je také přesvědčen, že by Mynář vzhledem k současné situaci udělal nejlépe, kdyby na post vedoucího Kanceláře prezidenta republiky rezignoval. To ale Mynář odmítá.

Premiérovo rozhodnutí je správné

Podobně to vidí i Sklenář. „Varianta, že by kancléř vyznamenání předával ve Vladislavském sále, je právně možná, ale fakticky nemožná. Navíc v případě, jako máme letos, že loni se kvůli pandemii koronaviru vyznamenání nepředávalo, takže za dva roky je to téměř 80 lidí, si myslím, že premiérovo rozhodnutí je i s ohledem na to, co se stalo v posledních dnech, správné,“ upozornil.

Podle Sklenáře navíc není moc reálné, že se ceremoniál uskuteční příští čtvrtek. „I s ohledem na situaci není moc reálné, že se uskuteční ceremoniál předávání státního vyznamenání letos. Může to být ale 1. ledna nebo jakýkoliv jiný den příští rok, třeba 8. května, kdy je státní svátek. Anebo až 28. října 2022. Prezident může stanovit, že se ceremoniál odehraje v jiný den,“ dodal bývalý ředitel protokolu kanceláře prezidenta republiky za tří prezidentů – Havla, Klause i Zemana.

Tagy:

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Primátor Zdeněk Hřib se odvolává na ředitele pražských fakultních nemocnic a tvrdí, že na konci prosince bude chybět 150 lékařů a 150 sester. Myslí si šéf specialistů, že je možno lékaře nahradit? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

Třenice ve vládní koalici: Kuba by povinně očkoval lidi 60+, Válek s Chlíbkem jsou proti

K povinnému očkování lidí nad 60 let s největší pravděpodobností nedojde. Ačkoliv jej prosazuje končící premiér Andrej Babiš (ANO), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se staví proti. Opatření nepodporují ani odborníci spjatí s nastávajícím kabinetem pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka. S jejich postojem však nesouhlasí jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama