reklama

Student lékařské fakulty v Plzni dělal kruté pokusy na vlastním psovi

Student z Plzně je podezřelý z týrání svého psa. Zvíře skončilo se zlomenou stehenní kostí a zanícenou poškozenou rohovkou. Život mu zachránila veterinářka. Mladého muže nyní vyšetřují kriminalisté. Upozorňujeme, že záběry z videa jsou drastické.

reklama

Student 5. ročníku lékařské fakulty si pořídil psa Artuše plemene Jack Rusell teriér, kterého využíval jako pokusný objekt. Rozhodl se na něm provádět lékařské pokusy. Zvíře mělo mimo jiné zlomenou stehenní kost, zanícené poškození rohovky a hluboké zhnisané rány, nekrotickou tkáň či poleptanou pokožku.

Jaké byly motivy medikova jednání?

Případ nyní vyšetřují plzeňští kriminalisté. Prozatím existují dvě verze mladíkova počínání. Podle první prováděl na psovi lékařské pokusy, drenáže či punkce. Student také psa držel pod léky, které si zřejmě nelegálně opatřil v Biomedicínském centru v Plzni, kde při studiu pracoval. Mladý muž se navíc označoval titulem MUDr., ačkoli na něj dosud nedosáhl.

Podle zdroje webu Krimi-Plzeň může být důvod týrání psa i jiný: „On je psychicky nemocný a měl by se léčit. Myslím, že si vsugeroval, že má pes nějakou nemoc, a myslel si, že ho léčí. Já jen doufám, že konečně někomu dojde, že je nemocný a nestane se lékařem,“ uvedl web.

Muž je navíc nechvalně známý hned v několika plzeňských veterinárních ordinacích. Opakovaně je totiž navštěvoval a tvrdil, že u zvířete diagnostikoval nemoci rozličného charakteru. Jednalo se například o kýlu, zánět žláz, píštěl, kožní problémy, kvůli kterým celé zvíře oholil, a mnoho dalších. Plzeňští veterináři se zprvu snažili studentovi vysvětlit, že se mýlí, ale ten se rozhodl zvíře léčit sám.

„My jsme to s majitelem řešili už dva měsíce před tím domluvami, protože jsme viděli, že si sám nastavuje medikaci, sám zkouší určovat diagnózy. Myslím si, že tam bude hrát roli, že měl psa opravdu rád, o tom nepochybuji, akorát přecenil svoje síly a motal se, do čeho neměl,“ uvedla veterinářka Markéta Janoušková, která se o zubožené zvíře v současné chvíli stará.

Janouškovou měl podle jejích slov kontaktovat otec medika zhruba před dvěma týdny s tím, že pes je ve špatném stavu a chtějí mu ho odebrat. „Přišel s nekrózami kůže za krkem a na zádech, se zlomenou zadní nohou a narušenou rohovkou pravého oka. Artuš už teď vypadá docela dobře, noha už je sešroubovaná. Tím, že to byla starší zlomenina, tak jsme museli nohu znovu rozlámat a znovu sešroubovat, ale nevíme, jak bude vypadat hybnost. Celkově je apatický, hubený, ale už je na tom sakra líp,“ popisuje veterinářka.

Podezření z týrání zvířat

Plzeňští kriminalisté již zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu týrání zvířat. „Po prvotním šetření a následném prověřování byla věc pro svou závažnost postoupena službě kriminální policie a vyšetřování, kde se případu věnuje specialista dané problematiky. V případu je pro podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat prověřována osoba pětadvacetiletého muže,“ uvedla tisková mluvčí policie pro Krimi-Plzeň.

„Doufám, že se k tomu postaví univerzita čelem a tohoto studenta vyloučí ze studia a nikdy mu nebude umožněno získat titul MUDr. Protože kdo mučí zvíře, dokáže to samé udělat člověku,“ stálo v jednom z několika set komentářů pod videem zachycujícím zuboženého psa a výpověď jeho majitele.

Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy, neponechal počínání jednoho ze studentů bez odezvy. „Bez ohledu na tento konkrétní případ je týrání zvířat nepřijatelné a je neslučitelné se zásadami lidského chování. UK nebude v žádném případě tolerovat tento způsob chování a v každém takovém zjištěném případě bude velice tvrdě postupovat. V tuto chvíli vyčkáváme na vyjádření orgánů činných v trestním řízení. Na jeho základě se potom vedení UK a Lékařské fakulty v Plzni rozhodnou o dalším postupu,“ komentoval situaci Zima.

Podle Milana Štengla, proděkana pro vědu, výzkum a grantovou činnost a v součanosti zástupce děkana Lékařské fakulty v Plzni, byl pachateli ihned zablokován přístup do prostor Biomedicínského centra, kde majitel Artuše pracoval. „Student M. Š. v Biomedicínském centru pracoval v oblasti analýzy bakterií, nikdy se nepodílel na pokusech s experimentálními zvířaty, nikdy neměl přístup do laboratoří a prostor, kde se experimenty se zvířaty provádějí,“ uvedl Štengl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama