reklama

Student lékařské fakulty v Plzni dělal kruté pokusy na vlastním psovi

/ fotografií

Student z Plzně je podezřelý z týrání svého psa. Zvíře skončilo se zlomenou stehenní kostí a zanícenou poškozenou rohovkou. Život mu zachránila veterinářka. Mladého muže nyní vyšetřují kriminalisté. Upozorňujeme, že záběry z videa jsou drastické.

reklama

Student 5. ročníku lékařské fakulty si pořídil psa Artuše plemene Jack Rusell teriér, kterého využíval jako pokusný objekt. Rozhodl se na něm provádět lékařské pokusy. Zvíře mělo mimo jiné zlomenou stehenní kost, zanícené poškození rohovky a hluboké zhnisané rány, nekrotickou tkáň či poleptanou pokožku.

Jaké byly motivy medikova jednání?

Případ nyní vyšetřují plzeňští kriminalisté. Prozatím existují dvě verze mladíkova počínání. Podle první prováděl na psovi lékařské pokusy, drenáže či punkce. Student také psa držel pod léky, které si zřejmě nelegálně opatřil v Biomedicínském centru v Plzni, kde při studiu pracoval. Mladý muž se navíc označoval titulem MUDr., ačkoli na něj dosud nedosáhl.

Podle zdroje webu Krimi-Plzeň může být důvod týrání psa i jiný: „On je psychicky nemocný a měl by se léčit. Myslím, že si vsugeroval, že má pes nějakou nemoc, a myslel si, že ho léčí. Já jen doufám, že konečně někomu dojde, že je nemocný a nestane se lékařem,“ uvedl web.

Muž je navíc nechvalně známý hned v několika plzeňských veterinárních ordinacích. Opakovaně je totiž navštěvoval a tvrdil, že u zvířete diagnostikoval nemoci rozličného charakteru. Jednalo se například o kýlu, zánět žláz, píštěl, kožní problémy, kvůli kterým celé zvíře oholil, a mnoho dalších. Plzeňští veterináři se zprvu snažili studentovi vysvětlit, že se mýlí, ale ten se rozhodl zvíře léčit sám.

„My jsme to s majitelem řešili už dva měsíce před tím domluvami, protože jsme viděli, že si sám nastavuje medikaci, sám zkouší určovat diagnózy. Myslím si, že tam bude hrát roli, že měl psa opravdu rád, o tom nepochybuji, akorát přecenil svoje síly a motal se, do čeho neměl,“ uvedla veterinářka Markéta Janoušková, která se o zubožené zvíře v současné chvíli stará.

/ fotografií

Janouškovou měl podle jejích slov kontaktovat otec medika zhruba před dvěma týdny s tím, že pes je ve špatném stavu a chtějí mu ho odebrat. „Přišel s nekrózami kůže za krkem a na zádech, se zlomenou zadní nohou a narušenou rohovkou pravého oka. Artuš už teď vypadá docela dobře, noha už je sešroubovaná. Tím, že to byla starší zlomenina, tak jsme museli nohu znovu rozlámat a znovu sešroubovat, ale nevíme, jak bude vypadat hybnost. Celkově je apatický, hubený, ale už je na tom sakra líp,“ popisuje veterinářka.

Podezření z týrání zvířat

Plzeňští kriminalisté již zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu týrání zvířat. „Po prvotním šetření a následném prověřování byla věc pro svou závažnost postoupena službě kriminální policie a vyšetřování, kde se případu věnuje specialista dané problematiky. V případu je pro podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat prověřována osoba pětadvacetiletého muže,“ uvedla tisková mluvčí policie pro Krimi-Plzeň.

„Doufám, že se k tomu postaví univerzita čelem a tohoto studenta vyloučí ze studia a nikdy mu nebude umožněno získat titul MUDr. Protože kdo mučí zvíře, dokáže to samé udělat člověku,“ stálo v jednom z několika set komentářů pod videem zachycujícím zuboženého psa a výpověď jeho majitele.

Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy, neponechal počínání jednoho ze studentů bez odezvy. „Bez ohledu na tento konkrétní případ je týrání zvířat nepřijatelné a je neslučitelné se zásadami lidského chování. UK nebude v žádném případě tolerovat tento způsob chování a v každém takovém zjištěném případě bude velice tvrdě postupovat. V tuto chvíli vyčkáváme na vyjádření orgánů činných v trestním řízení. Na jeho základě se potom vedení UK a Lékařské fakulty v Plzni rozhodnou o dalším postupu,“ komentoval situaci Zima.

Podle Milana Štengla, proděkana pro vědu, výzkum a grantovou činnost a v součanosti zástupce děkana Lékařské fakulty v Plzni, byl pachateli ihned zablokován přístup do prostor Biomedicínského centra, kde majitel Artuše pracoval. „Student M. Š. v Biomedicínském centru pracoval v oblasti analýzy bakterií, nikdy se nepodílel na pokusech s experimentálními zvířaty, nikdy neměl přístup do laboratoří a prostor, kde se experimenty se zvířaty provádějí,“ uvedl Štengl.

Tagy: týrání zvířat pes krimi lékařská fakulta student pes Arnošt
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Praha

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

  • Aktualizováno

Pražané vzali útokem náplavku u Vltavy na Výtoni a vyrazili na farmářské trhy. Navzdory vládním opatřením, která omezují počet osob, se jich tam sešly stovky – a to se přitom mohou od čtvrtka na veřejnosti pohybovat lidé pouze ve dvojicích nebo s rodinou. Podle redaktora CNN Prima NEWS lidé vyšli ven, protože je krásné počasí, chtěli se projít a nakoupit si.

Fotbal

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Odmítl hrát za Spartu, ačkoliv mu běžela smlouva. Fotbalista Martin Hašek se dostal s pražským klubem do války, která se v pátek dočkala částečného rozuzlení. 25letý záložník musí klubu zaplatit necelých 22 milionů korun. Tak to určil Sbor rozhodců FAČR. Verdikt se nelíbí otci hráče, Martinu Haškovi staršímu, jenž stále doufá, že dojde ke zvratu. „Věříme, že někde na světě snad spravedlnost bude,“ tvrdí.

reklama
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Ještě v první třídě mě vozili v kočárku, říká Eliška po dětské obrně. Bojuje celý život
Trenér Vrba končí na lavičce Ludogorce Razgrad. V bulharském klubu nebyl ani rok
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Reportérku CNN Prima NEWS rušila v přímém přenosu žena bez roušky. O koho jde?
Další články
reklama
reklama