Ve věku 29 let zemřela britská vědkyně Kirsty Smittenová. Za svůj krátký život stihla vyvinout novou třídu antibiotik, které by mohly zachránit miliony lidských životů. Kolegové Smittenové uvedli, že žena na sklonku života své léky sama potřebovala. V lednu lékaři mladé vědkyni diagnostikovali extrémně vzácný a agresivní srdeční nádor. Angiosarkom srdce postihuje ve Spojeném království pouze dva lidi ročně, informoval britský server Daily Mail.
Smittenovou probudily minulý rok v listopadu silné bolesti na hrudi. Lékaři jí vzácný druh rakoviny diagnostikovali až po třech měsících. „Dnešek jako na horské dráze – získala jsem i přes vysokou konkurenci grant a můj onkolog mi řekl, že jsem ve 28 letech v terminálním stavu. Nějaké dobré nápady, co dělat s posledními sedmi měsíci života?“ napsala Smittenová koncem ledna na svůj profil na sociální síti X.
ČTĚTE DÁL: Náhlé úmrtí slavného televizního šéfkuchaře. Osudnou se mu stala alergická reakce
Mladá vědkyně se podle svých kolegů postavila strašné zprávě pragmaticky a s odhodláním bojovat. Svůj život s rakovinou dokumentovala na sociálních sítích, aby o vzácných druzích nemoci zvýšila povědomí. Založila on-line podpůrnou skupinu pro pacienty se srdečním angiosarkomem.
Britská vědkyně Kirsty Smittenová Zdroj: profimedia.cz
Posledních sedm týdnů života strávila Smittenová v nemocnici. „Kirsty bojovala až do konce, ale rakovina byla tak agresivní, že ji nedokázala porazit,“ popsala její švagrová Sukhi Smittenová pro Daily Mail.
Biochemička získala před třemi lety doktorát na sheffieldské univerzitě. Výzkum zaměřila na antimikrobiální rezistenci. Ta je podle Světové zdravotnické organizace jednou z největších globálních zdravotních hrozeb. Bakterie, viry nebo paraziti se postupně vyvíjejí a přestávají reagovat na léky. Smittenová vyvinula dvě antibiotické sloučeniny určené k léčbě bakteriálních infekcí, včetně zápalu plic nebo meningitidy.
Nezabíjejte mě, křičela Noa. Teroristé ji unesli z festivalu hrůzy v Izraeli, otec je zničený
Prosebně natahovala ruce ke svému příteli, k únoscům křičela: „Prosím, nezabíjejte mě.“ Příběh 25leté studentky Noi, kterou útočníci unesli z hudebního festivalu poblíž Pásma Gazy, je jedním z mnoha. Na rozdíl od zhruba 250 účastníků akce ji extremisté z Hamásu nezavraždili, ale odvezli neznámo kam. Její otec je zničený. Celý život ji chránil, nakonec nemohl udělat vůbec nic.
„Vzhledem k tomu, že tyto nové látky nejsou pouhým rozšířením zavedených antibiotik, mohl by Kirstenin výzkum potenciálně přinést důležitý a velmi významný odkaz – první novou třídu antimikrobiálních látek, která se za posledních čtyřicet let dostala do vývoje,“ upřesnili kolegové ze startupu MetalloBio, ve který Smittenová svůj doktorandský projekt přetavila. „Pokračujeme s příslibem uvedení léků na trh. Bohužel nebyly dostupné, když je Kirsty opravdu potřebovala,“ dodali.
Smittenová byla mimo laboratoř aktivní sportovkyní. Reprezentovala univerzitu v hokeji a hrála za řadu hokejových a fotbalových týmů v Jižním Yorkshiru. Věnovala se i charitě a spolupracovala s místními organizacemi.
Poslední hodiny života strávila Smittenová se svou rodinou. „Pořád říkala, že musí žít. Její bratr Dan se v listopadu žení a já s Mattem čekáme v únoru dítě. Byla by tou nejúžasnější tetou. Všichni máme zlomená srdce,“ svěřila se švagrová pro Daily Mail. Pro rodinu je úmrtí mladé ženy už druhá rána za poslední rok. Loni v říjnu zemřel otec 61letý otec Smittenové Kevin. Utrpěl infarkt při hraní fotbalu v Portugalsku.