Evropská asociace telekomunikačních operátorů (ECTA) varuje před jakýmikoli zákazy čínských firem coby dodavatelů mobilních sítí páté generace. Takové omezení prý jde proti zájmům spotřebitelů, firem, ale i společného trhu Evropské unie, píše ECTA ve svém tiskovém prohlášení.
Jedna z nejvýznamnějších evropských telekomunikačních asociací ECTA (European Competitive Telecommunications Association) odsoudila jakékoli zákazy čínských dodavatelů 5G z geopolitických důvodů. Asociace, jejíž členy jsou například německý operátor 1&1, finský DNA, společnosti Fastweb či Iliad, zdůrazňuje, že taková rozhodnutí lze odůvodnit pouze na základě prokázaných skutečností.
Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek
Zabíjí ptactvo a hmyz, způsobuje rakovinu a v neposlední řadě pomáhá šířit koronavirus. S nástupem bezdrátových sítí páté generace se šíří hoaxy a dezinformace o této technologii, jež výrazně urychlí datový přenos. Některé z nich jsou úsměvné, jiné naopak mohou důvěru v 5G sítě vážně narušit. Proti fake news v této oblasti bojují jak odborníci, tak například i Český telekomunikační úřad.
Soubor opatření pro kybernetickou bezpečnost 5G sítí vydaný Evropskou komisí (EU Toolbox on 5G Cybersecurity) podle asociace v současné době poskytuje členským zemím vhodný rámec pro reakci na bezpečnostní hrozby spojené se sítěmi budoucnosti a respektuje suverenitu na evropské i národní úrovni. Snížení počtu dodavatelů technologie 5G sítí podle Asociace ovlivní telekomunikační sektor nejen zvýšením nákladů a negativním dopadem na výkon a kvalitu, ale zpozdí i samotné zprovoznění sítí páté generace a v konečném důsledku omezí inovační potenciál evropských zemí.
„Vyloučení dodavatelů s sebou ponese i zásadní širší socio-ekonomické důsledky, jakými jsou například snížení schopnosti podniků, veřejných institucí, občanské společnosti a jednotlivých koncových uživatelů nabízet nové digitální služby a úspěšně řídit vlastní růst. Právě na tuto schopnost kladou unijní představitelé velký důraz, jelikož je klíčová pro zajištění evropského blahobytu do budoucna,“ píše ECTA.
Objektivní kritéria, ne politika
Asociace a její členové rovněž připomínají, že pokud není přístup ke konkrétním dodavatelům zaručen na základě rovnocenných podmínek pro všechny operátory, roste riziko narušení hospodářské soutěže. Následky se mohou projevit nejen v rámci jednotlivých členských států, ale také napříč dalšími zeměmi, což podle ECTA některým umožní díky pokročilejším a účinnějším technologiím získat komparativní výhodu.
Prohlášení ECTA se nese v podobném duchu jako pozice Evropské rady deklarovaná na zasedání, které se konalo počátkem října. Evropská rada tehdy zdůraznila, že „všichni potenciální dodavatelé technologií 5G musejí být posuzováni na základě společných objektivních kritérií“.
Evropská asociace telekomunikačních operátorů je celoevropské sdružení telekomunikačních společností. Má více než sto členů a zahrnuje jak operátory z Evropské unie, tak mimo ni. Cílem asociace je přispívat k vytváření konkurenčního a transparentního telekomunikačního trhu v Evropě včetně vytváření férových soutěžních podmínek.