reklama

5G sítě už v ČR máme, plná verze v roce 2024, obavy nejsou na místě, tvrdí expert

Před 28 lety, 3. prosince 1992, byla odeslána první SMS zpráva, a to s textem „Veselé Vánoce“. Během dalších let urazily technologie mílové kroky. Běžné telefony nahradily mobilní a posléze chytré. Mobilní internet nám umožnil být neustále on-line a stále častěji nám moderní technologie usnadňují život. Jaká je budoucnost mobilních sítí? Co nám přinesou sítě 5G a jaká jsou jejich rizika? V pořadu Nový den CNN Prima NEWS promluvil náměstek pro digitalizaci a inovace Petr Očko z ministerstva průmyslu a obchodu.

reklama

„Dneska jsme už v době sítí páté generace. A ten rozdíl je obrovský. Počátkem 90. let byly sítě primárně analogové a přenos internetu prakticky neexistoval,“ uvedl Petr Očko v pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

„Dneska je digitální komunikace naprostý standard. SMS, která zatím nemizí z našich telefonů, časem zmizí právě proto, že digitální komunikace ji nahradí přes různé aplikace, které fungují přes internet,“ pokračoval náměstek pro digitalizaci a inovace z Ministerstva průmyslu a obchodu s tím, že nejbližší budoucnost jsou tedy sítě páté generace – 5G. Mají umožňovat mnohem komplexnější aplikace například pro průmysl, zdravotnictví čí energetiku.

Domácnost ovládaná telefonem bude standardem

V čem budou 5G sítě užitečné pro běžné uživatele? „Sítě páté generace přinášejí potenciál ještě vyšších rychlostí přenosů dat, přinášejí nižší zpoždění komunikace a schopnost obsluhy většího množství zařízení,“ vysvětlil Očko, přičemž zmínil například aplikace na chytré ovládání domácnosti. „Domácnost ovládaná přes telefon bude standardem.“

Chytré ovládání dopravní situace ve městě může pak podle Očka přinést občanům třeba snadnější průjezd městem bez stání v kolonách. „To má zároveň přínosy pro životní prostředí,“ dodal.

A jaké jsou nejčastější obavy týkající se nové generace sítí 5G? „Jsou to obavy na jedné straně z hlediska bezpečnosti sítí, na druhé straně potenciální zdravotní rizika. Ohledně bezpečnosti sítí je to opravdu velké téma. Myslím si, že ČR na bezpečnost sítí klade velký důraz. Jsme v tom, řekl bych, jedním z lídrů na světě. Tam ta obava je dobře hlídaná, ať už třeba Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), legislativou a tak dále,“ vysvětlil.

5G sítě a riziko elektromagnetického záření

„Co se týče zdravotních rizik, na internetu najdeme různé obavy týkající se elektromagnetického záření. Je potřeba říct, že elektromagnetické záření se řešilo při každé generaci sítí, a důležité je také říci, že elektromagnetické záření je tu s námi od začátku vesmíru. Elektromagnetické záření na sobě pociťujeme každý den, ať už ze Slunce, nebo jiných zdrojů. Samozřejmě i v této oblasti se stát věnuje tomu, aby ta zařízení byla naprosto bezpečná. Hygienické limity jsou naprosto pod tím, co by jakkoliv mohlo ublížit člověku a je to oblast, které se věnuje velká pozornost i z naší strany,“ ubezpečil Očko. „Takže si myslím, že obavy nejsou namístě.“

Náměstek ministerstva průmyslu a obchodu také uvedl, že v ČR již v určité fázi 5G sítě existují. „Můžeme jednoduše říci, že dnes v ČR už sítě 5G jsou. Všichni tři velcí operátoři, v nějaké míře i ti menší, 5G sítě už komerčně zavedli v průběhu letošního roku v mnoha městech. To pokrytí se postupně rozšiřuje. Ale nutno zase říci, že se bavíme o fázi, kterou já nazývám čtyři a půl G. To znamená 5G technologie posazené na 4G infrastruktuře,“ prozradil s tím, že se rozšiřuje technologie 4G o nové vysílače a částečně novou technologii. „Proto taky nástup 5G není úplná revoluce, ale je to evoluce, jako tomu bylo u předchozích generací sítí.“

„Termín 2024 je ten, kdy bychom se asi mohli bavit o nástupu plné verze 5G, která přinese plné možnosti pro průmysl, energetiku, bezpečnost. Která by už pak měla fungovat mimo infrastrukturu 4G. Myslím, že rok 2024 je reálný s nasazením takzvané standalone neboli samostatné verze 5G sítí,“ dodal na závěr Petr Očko.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Vláda zareaguje, až budou plné nemocnice, předvídá Flegr. Dušek přiznává rizikový scénář
Koronavirus

Vláda zareaguje, až budou plné nemocnice, předvídá Flegr. Dušek přiznává rizikový scénář

V Česku laboratoře začátkem týdne odhalily nejvíce nových případů koronaviru od dubna. Jen za pondělí jich přibylo 2 521, což byl dvojnásobek oproti předchozímu pondělí. Rychle se zvyšuje také počet hospitalizovaných. Podle Jaroslava Flegra vláda zbytečně otálí a účinné kroky zavede, až budou opět plné nemocnice. Předpovídá také rekordy v počtu nakažených a mrtvých.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

KLDR odpálila balistickou raketu. Podle expertů proti ní neexistuje účinná obrana

Severní Korea v úterý oznámila, že úspěšně otestovala nový druh balistické střely, kterou odpálila z ponorky. Uvedla to státní agentura KCNA. Potvrdily se tak prvotní informace z Japonska a Jižní Koreje. Jihokorejská armáda tvrdila, že šlo o balistickou raketu krátkého doletu odpálenou z ponorky. KLDR tak pokračuje v sérii testů, se kterými začala před několika týdny, napsala agentura AFP.

reklama

Domácí zpravodajství

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

Meruňkové buchty? Prezidenti si mohou na ARO klidně vzít i pivo, říká Pollert

Na klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, kde nebývá standardní jídelníček zvykem, si prezident může dovolit prakticky cokoli. V pořadu Co Čech, to politik! to řekl lékař Lukáš Pollert. Nevyloučil tak slova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který tvrdil, že Miloš Zeman si tam dopřával meruňkové buchty. „Kvůli cirhóze jater sice nemusí být připojen na přístroje, může se mu však zhoršit vnímání,“ uvedl Pollert dále ve vysílání CNN Prima NEWS.

Třetí dávka očkování PŘEHLEDNĚ: Kdy máte na vakcinaci nárok a co po SMS výzvě dělat?

Od 20. září začalo ministerstvo zdravotnictví skrze SMS zprávy zvát osoby, které mají dokončené očkování, ke třetí posilující dávce proti koronaviru. Od pondělí 18. října však došlo k několika změnám. Po jak dlouhé době má člověk na třetí dávku nárok? A co po získání vyzývací SMS dělat? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehledný souhrn informací ke třetí posilovací dávce očkování proti koronaviru

reklama