reklama

5G sítě už v ČR máme, plná verze v roce 2024, obavy nejsou na místě, tvrdí expert

Před 28 lety, 3. prosince 1992, byla odeslána první SMS zpráva, a to s textem „Veselé Vánoce“. Během dalších let urazily technologie mílové kroky. Běžné telefony nahradily mobilní a posléze chytré. Mobilní internet nám umožnil být neustále on-line a stále častěji nám moderní technologie usnadňují život. Jaká je budoucnost mobilních sítí? Co nám přinesou sítě 5G a jaká jsou jejich rizika? V pořadu Nový den CNN Prima NEWS promluvil náměstek pro digitalizaci a inovace Petr Očko z ministerstva průmyslu a obchodu.

reklama

„Dneska jsme už v době sítí páté generace. A ten rozdíl je obrovský. Počátkem 90. let byly sítě primárně analogové a přenos internetu prakticky neexistoval,“ uvedl Petr Očko v pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

„Dneska je digitální komunikace naprostý standard. SMS, která zatím nemizí z našich telefonů, časem zmizí právě proto, že digitální komunikace ji nahradí přes různé aplikace, které fungují přes internet,“ pokračoval náměstek pro digitalizaci a inovace z Ministerstva průmyslu a obchodu s tím, že nejbližší budoucnost jsou tedy sítě páté generace – 5G. Mají umožňovat mnohem komplexnější aplikace například pro průmysl, zdravotnictví čí energetiku.

Domácnost ovládaná telefonem bude standardem

V čem budou 5G sítě užitečné pro běžné uživatele? „Sítě páté generace přinášejí potenciál ještě vyšších rychlostí přenosů dat, přinášejí nižší zpoždění komunikace a schopnost obsluhy většího množství zařízení,“ vysvětlil Očko, přičemž zmínil například aplikace na chytré ovládání domácnosti. „Domácnost ovládaná přes telefon bude standardem.“

Chytré ovládání dopravní situace ve městě může pak podle Očka přinést občanům třeba snadnější průjezd městem bez stání v kolonách. „To má zároveň přínosy pro životní prostředí,“ dodal.

A jaké jsou nejčastější obavy týkající se nové generace sítí 5G? „Jsou to obavy na jedné straně z hlediska bezpečnosti sítí, na druhé straně potenciální zdravotní rizika. Ohledně bezpečnosti sítí je to opravdu velké téma. Myslím si, že ČR na bezpečnost sítí klade velký důraz. Jsme v tom, řekl bych, jedním z lídrů na světě. Tam ta obava je dobře hlídaná, ať už třeba Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), legislativou a tak dále,“ vysvětlil.

5G sítě a riziko elektromagnetického záření

„Co se týče zdravotních rizik, na internetu najdeme různé obavy týkající se elektromagnetického záření. Je potřeba říct, že elektromagnetické záření se řešilo při každé generaci sítí, a důležité je také říci, že elektromagnetické záření je tu s námi od začátku vesmíru. Elektromagnetické záření na sobě pociťujeme každý den, ať už ze Slunce, nebo jiných zdrojů. Samozřejmě i v této oblasti se stát věnuje tomu, aby ta zařízení byla naprosto bezpečná. Hygienické limity jsou naprosto pod tím, co by jakkoliv mohlo ublížit člověku a je to oblast, které se věnuje velká pozornost i z naší strany,“ ubezpečil Očko. „Takže si myslím, že obavy nejsou namístě.“

Náměstek ministerstva průmyslu a obchodu také uvedl, že v ČR již v určité fázi 5G sítě existují. „Můžeme jednoduše říci, že dnes v ČR už sítě 5G jsou. Všichni tři velcí operátoři, v nějaké míře i ti menší, 5G sítě už komerčně zavedli v průběhu letošního roku v mnoha městech. To pokrytí se postupně rozšiřuje. Ale nutno zase říci, že se bavíme o fázi, kterou já nazývám čtyři a půl G. To znamená 5G technologie posazené na 4G infrastruktuře,“ prozradil s tím, že se rozšiřuje technologie 4G o nové vysílače a částečně novou technologii. „Proto taky nástup 5G není úplná revoluce, ale je to evoluce, jako tomu bylo u předchozích generací sítí.“

„Termín 2024 je ten, kdy bychom se asi mohli bavit o nástupu plné verze 5G, která přinese plné možnosti pro průmysl, energetiku, bezpečnost. Která by už pak měla fungovat mimo infrastrukturu 4G. Myslím, že rok 2024 je reálný s nasazením takzvané standalone neboli samostatné verze 5G sítí,“ dodal na závěr Petr Očko.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Gott, Hrušínský, Werich. Kdo před 45 lety podpisem označil chartisty za odpadlíky a zrádce?

V pátek 28. ledna 1977 zažilo Národní divadlo v Praze asi nejpotupnější akci v normalizační éře. Režim do divadla svolal populární herce, zpěváky a další umělce, aby s jejich pomocí zdiskreditoval signatáře Charty 77. A zatímco protirežimní Chartu k 1. lednu podepsalo 242 odvážných občanů, Antichartu na sklonku stejného měsíce signovalo 7 250 umělců. Vlastně téměř všichni, kdo tvořili oficiální kulturu.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama