7 nejkrutějších zvířecích atrakcí: Čemu se o prázdninách vyhnout?

Léto je časem dovolených a nových zážitků. Mezi nejžádanější turistické aktivity patří zábava se zvířaty. Za projížďkami na slonech, plaváním s delfíny, focením s tygry a mnohými dalšími „zábavami“ se však skrývá utrpení. Zvířeckoprávní organizace se domnívají, že po celém světě je turistickými atrakcemi ohroženo až šest set tisíc zvířat. Každý rok se na tomto týrání podílí okolo stovky milionů lidí. Většina z nich si ani neuvědomuje, co se za zdánlivě nevinnou kratochvíli skrývá.

Léto je časem dovolených a nových zážitků. Mezi nejžádanější turistické aktivity patří zábava se zvířaty. Za projížďkami na slonech, plaváním s delfíny, focením s tygry a mnohými dalšími „zábavami“ se však skrývá utrpení. Zvířeckoprávní organizace se domnívají, že po celém světě je turistickými atrakcemi ohroženo až šest set tisíc zvířat. Každý rok se na tomto týrání podílí okolo stovky milionů lidí. Většina z nich si ani neuvědomuje, co se za zdánlivě nevinnou kratochvíli skrývá.

Můžete si však být jisti, že naprostá většina zvířat se jich neúčastní dobrovolně.

Jízda na slonech

Sloni, kteří podstupují projížďky s lidmi na svých hřbetech, jsou odebíráni matkám záhy po porodu. Jsou cvičeni velmi nevybíravým způsobem – není divu, že se mu říká „crush“, zlomení. Při tomto výcviku jsou sloni přivazováni lany a řetězy, aby se mohli pohnout jen v případě, že jim to jejich „trenér“ dovolí. K „výcviku“ se používají i železné háky a dřevěné tyče, za jejich použití lidé postupně získávají nad malým slůnětem moc. Nakonec skutečně dojde ke zlomení jejich vůle a sloni se podrobí vůli svého tyrana. Kvůli tomu sloni často trpí post-traumatickým stresem. Těmto vysoce společenským zvířatům je bráněno ve vytváření citových pout mezi sebou, což způsobuje nevratné poškození jejich duševního stavu. Mimo vycházky s lidmi jsou drženi v řetězech v malých ohradách.

Na slony nejčastěji narazíte v Thajsku, ale tento nešvar se rychle šíří i do jiných asijských i afrických zemí.

Focení s tygry

Kromě slonů narazíte v Thajsku i na více než 600 tygrů, kteří byli záhy po porodu odebráni svým matkám. Proč? Aby sloužili jako rekvizity pro fotografování. S roztomilými tygřími mláďaty se turisté objímají a hladí je. Mimo focení jsou však drženi v malých klecích či na řetězech.

K týrání tygrů dochází především v Thajsku, ale tento druh zábavy se objevuje i v dalších částech Asie, v Africe i v Jižní Americe.

Procházka se lvy

Pozadí této zábavy se příliš neliší od focení s tygry. Jakmile lvíčata trochu odrostou své roztomilosti, lidé se s nimi mohou i „bezpečně“ procházet. A když začnou být nebezpeční? Ještě je tu jedno „zábavní“ odvětví, kde najdou uplatnění – lov. Krvelační turisté neváhají za exotický suvenýr z dovolené dobře zaplatit.

S těmito nebožáky se nejčastěji setkáte v Jižní Africe.

Medvědí parky

Holé jámy plné medvědů neposkytují těmto zvířatům ani špetku přirozenosti. V divočině žijí citliví medvědi obvykle o samotě, tady jsou nuceni žít ve skupinách i o několika desítkách členů. Stísněné prostředí v nich vyvolává agresivní chování a medvědi často podlehnou infekci ze zanícených ran po boji. Kromě toho je lidé pro zábavu svého platícího publika často nutí nosit roztodivné oblečky a předvádět nepřirozené výkony, třeba jezdit na kole nebo balancovat na míči.

Mořské želvy

Na Kajmanských ostrovech se nachází poslední farma s mořskými želvami. Za úplatu si je tu můžete vypůjčit a podržet v rukách. Držení však želvám, které jsou přirozeně velmi plaché, způsobuje utrpení, které narušuje jejich imunitní systém. Není proto výjimkou, že jich i celé stovky ročně umírají na infekci. Při zvedání želvy propadají panice a při vehementní snaze dostat se ze spárů člověka si leckdy přivodí i těžkou zlomeninu. Její smrt však lidé mohou způsobit i přímo – pokud ji upustí a rozbijí její krunýř. Kromě mazlení si tu mohou želvy nechat i uvařit

Plavání s delfíny

Centra pro plavání s delfíny najdeme po celém světě. Delfíni, kteří jsou v nich chovaní, se do zajetí mohou dostat dvěma způsoby: narodí se tu, nebo jsou loveni ve volné přírodě. Těžko říct, co je pro ně víc stresující. V centrech jsou drženi v malých ohradách v moři nebo v nádržích s chlorovanou vodou. Prostor, který jim je vymezen, je nepřirozeně malý a delfíni v něm brzy podlehnou stereotypnímu chování. Kvůli chloru trpí bolestivými poraněními kůže i očí, které prohlubuje i skutečnost, že se často nemají kam schovat před rozžhaveným sluncem. Kvůli neustálému stresu se vůči sobě chovají agresivně a napadají se. V Karibiku byli vědci dokonce svědky podivného chování zdejších zajatých samic – nutily svá mláďata zůstat pod vodou, aby se nemohla nadechnout a utopila se.

Tančící opice

Pro pouliční zábavu je zneužíváno hned několik druhů primátů. Nejčastěji jde o makaky. Ti jsou také odebíráni matkám záhy po porodu a krutě cvičeni, aby chodili po dvou a chovali se jako lidé. Jejich tyrani je často oblékají do směšných oblečků, ve kterých je nutí tančit a předvádět různé triky pro hloučky turistů. Mimo vystupování jsou drženi na řetězu či v malých klecích. Stejný řetěz často mívají od malička, a jak jejich tělo roste, začne se jim zařezávat do kůže a působit velice bolestivá zranění.

Tagy: