reklama

Jak se nenakazit koronavirem při jízdě autem? Dodržujte čtyři důležité zásady

Ilustrační foto

Natrénovali jsme si to už na jaře, je to tu znovu. Druhá vlna pandemie útočí v plné síle, a opět bychom tedy měli dodržovat hygienické zásady i při cestování autem. A to i s ohledem na mimořádné opatření vlády, podle kterého musíme při cestách autem nosit roušky, pokud jedeme s cizími lidmi.

reklama

1. Jezděte sami

Hlavním pravidlem je omezit kontakt s ostatními lidmi na minimum. Ideální je nikam nejezdit. Když už je nějaká cesta nezbytná, chraňte se, a pokud možno jeďte sami. Pokud to není možné, vyvarujte se alespoň lidí s akutními příznaky respiračního onemocnění. Zaznamenejte si kontakt na všechny cestující, abyste je mohli v případě nákazy dohledat. I když je osobní vozidlo jakási mobilní izolační jednotka, díky které při nezbytných cestách, jako jsou nákupy potravin, drogerie či léků, výrazně omezíte kontakt s ostatními, důležité je mít na paměti, že rizika i při cestě autem stále trvají.

2. Používejte respirátory nebo roušky

Pokud cestujete s více pasažéry, používejte ochranné pomůcky, tedy roušky a respirátory. Klasické látkové roušky jejich nositele před virem příliš neochrání, ale mohou významně snížit riziko přenosu v opačném směru. I ty nejzákladnější roušky jsou tedy ohleduplným gestem vůči spolucestujícím a mohou riziko nakažení zmírnit. Ke skutečné ochraně ale slouží respirátory třídy FFP3. Mnozí motoristé mají roušku ve své autolékárničce. V některých evropských zemích totiž byly donedávna součástí její povinné výbavy, jinde ještě jsou. Podívejte se tedy do své autolékárničky, zda v ní náhodou roušku nemáte – je to možné zejména v případě, že jste koupili ojeté auto ze zahraničí.

3. Dezinfikujte kritická místa

Pokud se jízdě autem nevyhnete, věnujte pozornost preventivním hygienickým opatřením. Všechny povrchy, kterých se dotknete, dezinfikujte před jízdou i po jízdě, zvláště pokud s někým auto sdílíte nebo jste někoho vezli. Věnujte se této očistě opravdu důkladně. Dezinfekce částí jako volant, řadicí páka, ruční brzda, kliky nebo ovládací prvky rádia a infotainmentu napadnou téměř každého. Nezapomeňte však ani na páčky pod volantem, tedy směrovky, stěrače, na ovladač tempomatu, loketní opěrku, ovládání nastavení sedadel, rám dveří a kliky z vnější strany auta nebo například madlo zavazadlového prostoru. Tyto zásady platí dvojnásobně pro řidiče, kteří přepravují pasažéry.


Zdroj: Škoda Auto

K dezinfekci můžete použít některé prostředky, které již možná máte doma. Proti koronaviru zabírá nejméně 70procentní roztok alkoholu, například isopropylalkohol neublíží žádnému z běžných povrchů ve vozidle. K čištění dílů ho totiž používají i samotní výrobci a jejich dodavatelé. Dezinfekcí je pro větší klid na duši možné utřít i samotné čalounění sedadel a další „měkké“ povrchy. Ale pozor, zbytečně je nepromočte. Alkohol by sice neměl poškodit čalounění z kůže či z umělé kůže, ale příliš intenzivní čištění může změnit barvu materiálu. Kožené povrchy je po čištění vhodné ošetřit ochrannými prostředky na kůži.


Zdroj: Škoda Auto

Zásadně v autě nepoužívejte peroxid vodíku, který způsobí trvalé poškození povrchů. Na dotykové displeje v autech zas neberte čističe obsahující čpavek. K čištění všech povrchů všemi metodami jsou ideální hadříky z mikrovlákna. Pokaždé je důležité vozidlo vyvětrat. A s větráním souvisí další rada – vyčistěte si klimatizaci. Ne, nejezděte kvůli tomu do autoservisu, na to teď není vhodný čas. Ale v internetových obchodech se dají koupit specializované spreje na domácí čištění klimatizace a ventilačního systému. Samotný dezinfekční sprej nemusí koronavirus zahubit, ale čistší okruh topení a klimatizace znamená nižší riziko usazení viru v něm.

4. Pozor u benzinky

Na čerpacích stanicích dbejte zvýšené opatrnosti a maximálně se věnujte hygienickým opatřením. Omezte na minimum kontakt s personálem, vybírejte si například samoobslužné čerpací stanice a po natankování si ihned umyjte ruce nebo si je alespoň vydezinfikujte dezinfekčním prostředkem na ruce, který byste měli ve vozidle mít v dostatečné zásobě. Při placení využijte ideálně bezkontaktní platební kartu či mobilní telefon. Na mnoha čerpacích stanicích je možné bezkontaktní způsoby placení využít i přímo u stojanu, takže není nutné navštěvovat prodejnu.

Čerpací stanice jsou otevřené, ale mnohé fungují v omezeném režimu.
Čerpací stanice jsou otevřené, ale mnohé fungují v omezeném režimu.

Riziko snížíte i tím, že nádrž naberete plnou, takže k benzince nebudete muset přijet brzy znovu. I když se některá opatření proti šíření koronaviru zdají jako drastická a přehnaná, vysoká míra opatrnosti je namístě. Buďte tedy ohleduplní, omezte kontakt s ostatními i jakékoliv cesty autem pouze na ty nejnutnější, nezapomínejte na důkladné mytí rukou a dezinfekci.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme
Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama