reklama

Jak se nenakazit koronavirem při jízdě autem? Dodržujte čtyři důležité zásady

Natrénovali jsme si to už na jaře, je to tu znovu. Druhá vlna pandemie útočí v plné síle, a opět bychom tedy měli dodržovat hygienické zásady i při cestování autem. A to i s ohledem na mimořádné opatření vlády, podle kterého musíme při cestách autem nosit roušky, pokud jedeme s cizími lidmi.

reklama

1. Jezděte sami

Hlavním pravidlem je omezit kontakt s ostatními lidmi na minimum. Ideální je nikam nejezdit. Když už je nějaká cesta nezbytná, chraňte se, a pokud možno jeďte sami. Pokud to není možné, vyvarujte se alespoň lidí s akutními příznaky respiračního onemocnění. Zaznamenejte si kontakt na všechny cestující, abyste je mohli v případě nákazy dohledat. I když je osobní vozidlo jakási mobilní izolační jednotka, díky které při nezbytných cestách, jako jsou nákupy potravin, drogerie či léků, výrazně omezíte kontakt s ostatními, důležité je mít na paměti, že rizika i při cestě autem stále trvají.

2. Používejte respirátory nebo roušky

Pokud cestujete s více pasažéry, používejte ochranné pomůcky, tedy roušky a respirátory. Klasické látkové roušky jejich nositele před virem příliš neochrání, ale mohou významně snížit riziko přenosu v opačném směru. I ty nejzákladnější roušky jsou tedy ohleduplným gestem vůči spolucestujícím a mohou riziko nakažení zmírnit. Ke skutečné ochraně ale slouží respirátory třídy FFP3. Mnozí motoristé mají roušku ve své autolékárničce. V některých evropských zemích totiž byly donedávna součástí její povinné výbavy, jinde ještě jsou. Podívejte se tedy do své autolékárničky, zda v ní náhodou roušku nemáte – je to možné zejména v případě, že jste koupili ojeté auto ze zahraničí.

3. Dezinfikujte kritická místa

Pokud se jízdě autem nevyhnete, věnujte pozornost preventivním hygienickým opatřením. Všechny povrchy, kterých se dotknete, dezinfikujte před jízdou i po jízdě, zvláště pokud s někým auto sdílíte nebo jste někoho vezli. Věnujte se této očistě opravdu důkladně. Dezinfekce částí jako volant, řadicí páka, ruční brzda, kliky nebo ovládací prvky rádia a infotainmentu napadnou téměř každého. Nezapomeňte však ani na páčky pod volantem, tedy směrovky, stěrače, na ovladač tempomatu, loketní opěrku, ovládání nastavení sedadel, rám dveří a kliky z vnější strany auta nebo například madlo zavazadlového prostoru. Tyto zásady platí dvojnásobně pro řidiče, kteří přepravují pasažéry.

K dezinfekci můžete použít některé prostředky, které již možná máte doma. Proti koronaviru zabírá nejméně 70procentní roztok alkoholu, například isopropylalkohol neublíží žádnému z běžných povrchů ve vozidle. K čištění dílů ho totiž používají i samotní výrobci a jejich dodavatelé. Dezinfekcí je pro větší klid na duši možné utřít i samotné čalounění sedadel a další „měkké“ povrchy. Ale pozor, zbytečně je nepromočte. Alkohol by sice neměl poškodit čalounění z kůže či z umělé kůže, ale příliš intenzivní čištění může změnit barvu materiálu. Kožené povrchy je po čištění vhodné ošetřit ochrannými prostředky na kůži.

Zásadně v autě nepoužívejte peroxid vodíku, který způsobí trvalé poškození povrchů. Na dotykové displeje v autech zas neberte čističe obsahující čpavek. K čištění všech povrchů všemi metodami jsou ideální hadříky z mikrovlákna. Pokaždé je důležité vozidlo vyvětrat. A s větráním souvisí další rada – vyčistěte si klimatizaci. Ne, nejezděte kvůli tomu do autoservisu, na to teď není vhodný čas. Ale v internetových obchodech se dají koupit specializované spreje na domácí čištění klimatizace a ventilačního systému. Samotný dezinfekční sprej nemusí koronavirus zahubit, ale čistší okruh topení a klimatizace znamená nižší riziko usazení viru v něm.

4. Pozor u benzinky

Na čerpacích stanicích dbejte zvýšené opatrnosti a maximálně se věnujte hygienickým opatřením. Omezte na minimum kontakt s personálem, vybírejte si například samoobslužné čerpací stanice a po natankování si ihned umyjte ruce nebo si je alespoň vydezinfikujte dezinfekčním prostředkem na ruce, který byste měli ve vozidle mít v dostatečné zásobě. Při placení využijte ideálně bezkontaktní platební kartu či mobilní telefon. Na mnoha čerpacích stanicích je možné bezkontaktní způsoby placení využít i přímo u stojanu, takže není nutné navštěvovat prodejnu.

Riziko snížíte i tím, že nádrž naberete plnou, takže k benzince nebudete muset přijet brzy znovu. I když se některá opatření proti šíření koronaviru zdají jako drastická a přehnaná, vysoká míra opatrnosti je namístě. Buďte tedy ohleduplní, omezte kontakt s ostatními i jakékoliv cesty autem pouze na ty nejnutnější, nezapomínejte na důkladné mytí rukou a dezinfekci.

Tagy:
Srážka vlaků na Domažlicku: Zemřeli tři lidé. O případ se zajímají kriminalisté
Nehody

Srážka vlaků na Domažlicku: Zemřeli tři lidé. O případ se zajímají kriminalisté

U obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov se ve středu ráno srazily dva vlaky. Při nehodě zemřeli tři lidé, pět je v kritickém stavu, 31 zraněných je mimo ohrožení života. Na místě zasahovaly čtyři vrtulníky a záchranáři ošetřili celkem 67 lidí. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Bratislavu čekají další protesty proti opatřením. Kotleba chce blokádu hlavního města

Uplynulý týden zažilo slovenské hlavní město Bratislava demonstrace odpůrců očkování a protikoronavirových opatření. Ti se mnohdy dostali do křížku nejen s policií, ale i s běžnými kolemjdoucími. Nyní dojde na druhé kolo protestů. Do Bratislavy mají na čtvrtek a pátek zamířit stovky nespokojenců. Kontroverzní předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba dokonce hovoří o tom, že s demonstranty provede blokádu Bratislavy.

První dáma Haiti popsala nájemnou vraždu svého muže. Předstírala, že je mrtvá

Smrt prezidenta Haiti Jovenela Moiseho přišla naprosto nečekaně. Atentát má na svědomí záhadné komando, hlavu ostrovního státu zavraždili přímo v jeho rezidenci. V domě byla tou dobou i první dáma Martine Moiseová. Sama při hrozivé akci utrpěla zranění a měla za to, že atentátníci zastřelí i ji. V rozhovoru pro americkou televizi CNN popisuje okamžiky před i po atentátu na prezidenta Haiti.

Epidemioložka s bronzem na krku. Thomasová prošla Harvardem, před Tokiem se bála rakoviny

Jamajčanka Elaine Thompsonová-Herahová se díky parádnímu představení v Tokiu stala první sprinterkou, která vyhrála zlaté medaile ze stovky i dvoustovky na po sobě jdoucích hrách. Navíc překonala olympijský rekord. Nicméně se hodí nabídnout i příběh Gabrielle „Gabby“ Thomasové. Americká olympionička uzavírala po úterním běhu na 200 metrů pódium.

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

Živě
ON-LINE 13. den OH: Fantastická Mäki. Sedm měsíců po porodu zaběhla rekord a je ve finále

Česká medailová sbírka, která v Tokiu čítá již osm cenných kovů, se ve středu nejspíš nerozšíří, byl však pokořen český rekord. Kristiina Mäki překonala v olympijském semifinále běhu na 1 500 metrů běh Ivany Walterové z roku 1986, a postoupila tak do finále. Oštěpaři Vítězslav Veselý a Jakub Vadlejch zaznamenali v kvalifikaci svá sezónní maxima a postoupili do finále, v rozjížďkách se rovněž dařilo deblkajaku ve složení Josef Dostál, Radek Šlouf.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Dodávka smetla dva silničáře, kteří pokládali dopravní značení. Na místě zemřeli

Aktualizováno

Dva lidé zemřeli ve středu ráno při srážce nákladního automobilu a dodávky v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Čtyřicetiletý řidič nákladního automobilu jel ve směru od Starého Města na Kunovice. Z doposud přesně nezjištěných příčin na rovném úseku vozovky přehlédl při pravé krajnici stojící automobil Peugeot Boxer, u kterého dva pracovníci pokládali přenosné značení. Při nárazu do stojícího automobilu oba pracovníci ve věku 57 a 58 let zemřeli.

reklama