Pěsti, nadávky, výhrůžky. Tomu musí čelit pracovníci na úřadu práce
Pěsti, nadávky, výhrůžky. Tomu všemu často musejí čelit pracovníci na úřadech práce. Agresivních klientů je až 500 ročně. Téma bezpečnosti na úřadech se znovu začalo řešit po úterní střelbě v Praze. Úřad práce tvrdí, že ji chce posílit. Odbory se rozčilují, že s tím vláda nedělala něco už dřív.
Rok 2021 – muž si přichází vyřídit účty s úřednicí za údajné příkoří. Volí extrémní řešení – střelbu, po které žena umírá. Jenže tento incident není první. Rok 2016 – v Karlových Varech chtěla žena vyřadit muže z evidence. Muž v návalu vzteku praštil do monitoru počítače. Ten na ženu spadl a zranil ji.
Rok předtím zase mladá žena ze Šumperka neunesla vyplacení sociálních dávek, počkala si na úřednici před budovou úřadu. Pak ji povalila na zem a několikrát ji udeřila pěstí.
Až 500 útoků ročně
Úřady práce ročně evidují až 500 útoků. Letos jich bylo zatím 168, za které padlo 17 trestních oznámení. I kvůli úterní smrtelné střelbě chce úřad posilovat bezpečnost svých pracovníků.
„Úřad práce jen za poslední tři roky vynaložil na více než 550 bezpečnostních přepážek 32 milionů korun. Postupně vybavuje kamerovými systémy pracoviště,“ říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková
Podle odbořářů se ale vyšší bezpečnost všech úředníků má ukotvit v legislativě. Žádají o to v otevřeném dopise premiéra Babiše. Na rizika prý upozorňují dlouhodobě.
„Teď v době pandemie tam jsou plexiskla, ale ty slouží proti šíření infekce. Ale taková ta ochrana člověka, jeho zdraví, bezpečnost práce, to tam prostě chybí,“ podotýká předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.
Jedna z možností posílení bezpečnosti na úřadech jsou i bezpečnostní rámy, které najdete třeba na soudech. „Určitě Úřad práce bude využívat nových technologií,“ dodává mluvčí Beránková.
Úřad práce chce zlepšit bezpečnost. Zdroj: ČTK