360°, Lenka Zlámalová, Petr Kolář - 26.4. v 20:14
Z projektů kritizovaných auditem Evropské komise už Česko vyplatilo firmám holdingu Agrofert ze státní pokladny zhruba 155 milionů korun. Nyní jde o to, zda by tyto peníze neměla firma vrátit. Agrofert tvrdí, že nikoli. Není ani jasné, zda to po něm bude stát požadovat, protože ministerstvo průmyslu a obchodu nebo ministerstvo pro místní rozvoj se závěry komise nesouhlasí. Podle analytičky Lenky Zlámalové ale dotace vyplaceny být neměly.
V roce 2017 Babiš vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem do svěřenských fondů. Podle závěrečné zprávy auditu, kterou komise zveřejnila v pátek, ale Babiš fondy ovládá, a je tak ve střetu zájmů. Babiš označil audit za účelový a zmanipulovaný.
Mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari v pondělí řekl, že Česko nemusí na základě auditu vracet unii žádné peníze. České úřady totiž nepožádaly o proplacení evropských dotací, které byly předmětem auditu. Dotace na některé z dotčených projektů už ale stát takzvaně předfinancoval ze státního rozpočtu. Podle webu iROZHLAS.cz se jedná o dotaci 100 milionů korun na stavbu linky na toastový chléb firmy Penam, 50 milionů pro firmu Lovochemie na vylepšení výroby hnojiv a dvě dotace dohromady za zhruba pět milionů na výměny sušáren zrnin pro firmu Cerea.
Projekty linky na toastový chléb a výrobu hnojiv podle auditu nepřinášejí dostatečné inovace, což bylo podmínkou získání evropských peněz. U peněz na sušárny pro firmu Cerea je problémem podle webu mimo jiné fakt, že tendr na dodání sušáren vyhrála firma TIS-CR, jejímž jednatelem a společníkem je bratr člena představenstva a finančního ředitele Cerey.
Babiš dostal peníze daňových poplatníků
Se závěry komise nesouhlasí ministerstvo průmyslu a obchodu nebo ministerstvo pro místní rozvoj. Není tak jisté, zda budou příslušné státní úřady po firmách Agrofertu požadovat vrácení již státem vyplacených peněz na zmíněné projekty. Například u dotace na linku na toastový chléb ministerstvo průmyslu a obchodu nadále tvrdí, že holding nárok na peníze měl. Nechává si kvůli tomu zpracovat nový znalecký posudek, podle něhož se rozhodne, zda bude peníze po Agrofertu chtít zpět.
Agrofert se k možnému vracení peněz do státního rozpočtu staví odmítavě. „Ze zprávy nevyplývá žádná povinnost ani pro Českou republiku, ani pro společnosti skupiny Agrofert vracet jakékoli dotační prostředky,“ řekl webu mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. „Audit podle nás není uzavřený a stále probíhá vyjasňování některých bodů,“ doplnil Hanzelka pro CNN Prima NEWS.
Celý proces proplácení dotací vysvětlila v pořadu 360° na CNN Prima NEWS analytička Lenka Zlámalová. „Peníze z evropských fondů se nejdříve vyplatí ze státního rozpočtu a zpětně si pro ně stát sáhne do Bruselu. Stát to Andreji Babišovi zaplatil z našich daní. Není to otázka soudu, rozhoduje ten, kdo peníze vyplácí. Evropská komise platí, Evropská komise rozhoduje. Ve chvíli, kdy ministerstvo peníze Andreji Babišovi vyplatilo, zjevně zneužilo svoji pravomoc,“ zdůraznila.
Závěrečná zpráva auditu je konečná a Česko její závěry může napadnout pouze u soudu. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) v pondělí novinářům řekla, že české orgány se závěrem auditu nesouhlasí. Stojí proti sobě podle ní dva právní názory a úřady analyzují možné kroky, které by vedly k získání soudního rozhodnutí.