Rozhovor s Marianem Jurečkou (zdroj: CNN Prima NEWS)
Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky se česká politika nachází v situaci, která nemá obdoby. Závěry auditu Evropské komise, konstatující střet zájmů Andreje Babiše, jsou definitivní a Česká republika se proti nim už nemůže odvolat. Česko by se mohlo obrátit na Soudní dvůr Evropské unie. „To ale nemá odkladný účinek a Česká republika přijde o desítky až stovky milionů korun,“ uvedl Jurečka ve vysílání CNN Prima NEWS.
„Vypadá to tak. Je do definitivní rozhodnutí, nelze se proti němu odvolávat,“ reagoval předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na dotaz CNN Prima NEWS, zda České republice hrozí, že bude muset vracet peníze do evropských rozpočtů. Jediná možnost podle něho je, že by Česko podalo žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie. To ale prý nemá odkladný účinek.
Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL Zdroj: CNN Prima NEWS
„V praxi to funguje tak, že Evropská komise vyčíslila částku, která byla v rozhodném období čerpána neoprávněně, a při nejbližší příležitosti, kdy nám bude posílat další tranši peněz, ji o tuto částku sníží. Není to tak, že by se komise s Českou republikou několik měsíců handrkovala, ale strhne si to z peněz, které do České republiky půjdou,“ vysvětlil Jurečka. Podle šéfa lidovců tak Česko může přijít o desítky až stovky milionů korun.
Babiš je ve střetu zájmů, uvádí audit Evropské komise. Agrofert nemá nárok na dotace
Český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Konstatuje to závěrečná zpráva z auditu, který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert. V pátek ji zveřejnila Evropská komise. Zpráva tak i po vyjádření českých úřadů potvrzuje dříve publikovaná zjištění. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Zpráva je konečná a Česko její závěry může napadnout již pouze u soudu. Babiš v pátek střet zájmů znovu odmítl.
Jurečka také řekl, že české úřady by tyto peníze měly po skupině Agrofert vymáhat, protože byly neoprávněně čerpané. Zdůraznil, že pro českou politiku je současná situace bezprecedentní. „Zažíváme něco, co tady nikdy v minulosti nebylo. Dříve premiéři odcházeli jen za pochybnosti kolem financování bytů. Toto je kolosální příběh,“ dodal Jurečka. Podle něj to nemá obdoby ani v Evropě. „Normální politik by si sbalil housličky a odešel. Eventuálně by se vrátil, až by se očistil,“ řekl také předseda KDU-ČSL.
Ať ČSSD opustí vládu, vyzývá Pospíšil
Do premiéra se pustil také europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil. „Ještě uslyšíme mnoho řečí o účelovosti. Andrej Babiš si dále bude brát Česko jako rukojmí, dál bude útočit na Evropskou komisi. Tam ale nikdo nemá zájem českému premiérovi škodit, jsou tam odborníci, kteří Babiše vůbec neznají, a dospěli k závěru, že peníze byly vyplaceny neoprávněně," řekl Pospíšil ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něho je to historická kauza, která se zapisuje do dějin EU a „bohužel negativně pro obraz České republiky“.
V podobném duchu se vyjádřil také místopředseda ODS Martin Kupka. „Stát by měl nyní po Agrofertu nárokovat peníze, řekl. Opoziční politici se také shodli, že by sociální demokraté měli opustit vládu, ve které s hnutím ANO a také s Andrejem Babišem sedí. „Obávám se, že to sociální demokraté vyřeší pokrytecky jako vždy. Vyzvou Andreje Babiše, aby vrátil peníze, ale tím to pro ně skončí, dodal Pospíšil.
Babiš: Piráti jsou udavači
Audit Evropské komise definitivně konstatoval, že český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Zprávu v pátek zveřejnila Evropská komise. Dokument tak i po vyjádření českých úřadů potvrzuje dříve publikovaná zjištění. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu od 9. února 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné.
Premiér po zveřejnění dokumentu novinářům také sdělil, že podle něj jde o účelový a zmanipulovaný audit, uměle vyvolaný „profesionálními udavači“ z řad Pirátů. Předseda vlády doplnil, že novele zákona o střetu zájmů označované lex Babiš plně vyhověl a svou bývalou firmu Agrofert převedl do svěřenských fondů. „Vždy jsem dodržoval a dodržuji všechny právní předpisy,“ uvedl Babiš.
Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert
Evropský soud přerušil jednání o žalobě České republiky na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí Evropské komise o dotaci. O přerušení informoval web iRozhlas.cz, kterému to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Ve sporu jde o zhruba 800 tisíc korun, které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).
K situaci se vyjádřil také předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle něho se závěry evropského auditu daly čekat, protože česká legislativní úprava je v tomto směru jiná než evropská. „Už jsem na to upozorňoval, že není vina na straně hodnocení Evropské komise, ale na tom, jak máme upravený český právní řád. Premiér by měl zareagovat tím, že vláda předloží novelu občanského zákoníku. Nevím, jak jinak by se to mělo nyní řešit,“ uvedl Filip ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něho je iniciativa Pirátů v této věci pouhým politickým krokem.
Redakce CNN Prima NEWS se obrátila na firmu Agrofert. „Naznačené závěry auditu považujeme za absurdní. Naše stanovisko je dlouhodobě neměnné. Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv. Všechny dotační projekty byly schváleny a také kontrolovány úřady bez nálezu jakýchkoliv zásadních závad,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Babiš nás neovládá, zní z Agrofertu
Podle auditorů je pro závěry zásadní, že Babiš jmenoval všechny činitele fondů, které může i odvolávat. „Pan Babiš tudíž oba svěřenské fondy ovládá a prostřednictvím nich ovládá také skupinu Agrofert,“ konstatuje zpráva s tím, že premiér má přímý ekonomický zájem na úspěchu Agrofertu.
„Náš někdejší akcionář Andrej Babiš učinil vše, co po něm novelizovaný zákon o střetu zájmů požadoval. Vložil akcie svých firem do svěřeneckých fondů. Agrofert ani jeho dceřiné společnosti neřídí a neovládá a ke střetu zájmů nedochází,“ dodal CNN Prima NEWS Hanzelka.