reklama

Strach o královnu Alžbětu. Po smrti Philipa se množí útoky na její panství

Britská policie zatkla na královských pozemcích hradu Windsor dva vetřelce. Muž se ženou přelezli plot a nepozorovaně se procházeli na královském pozemku nedaleko objektu Royal Lodge, ve kterém bydlí princ Andrew a v jehož okolí královna Alžběta II. často chodí na procházky nebo se projíždí na koni. Jde o další velké pochybení stráže v jednom týdnu.

reklama

O šest dní dříve královská stráž omylem pustila jinou neznámou ženu do areálu objektu Royal Lodge, který leží asi pět kilometrů od Windsorského hradu a v němž bydlí od svého rozvodu jednašedesátiletý princ Andrew. O tom je známo, že je prakticky neustále doma. Truchlící královna ho po smrti prince Philipa pravidelně navštěvuje.

Nepřijatelné, znepokojující, neuvěřitelné pochybení

„Když vezmete v úvahu tyto incidenty, pak je to fraška,“ uvedl podle deníku The Sun Ken Wharfe, který byl po sedm let členem osobní ochranky princezny Diany. „Je to absolutně nepřijatelné a činí to královnu zranitelnou. Je to velmi znepokojující a je třeba věci opravdu změnit.“

Pár byl zatčen a odvezen na policejní stanici v Maidenheadu a později na kauci až do dalšího vyšetřování propuštěn. „Je to neuvěřitelné pochybení. Všichni byli po prvním vetřelci v nejvyšším střehu a nyní se stane tohle. Můžou padat hlavy. Tohle je neodpustitelné,“ uvedl zdroj pro The Sun. „Pár bloudil v areálu snad věky, než byl spatřen a někdo zavolal policii.“

Ani ne před týdnem rovněž přešlap ochranky

V pondělí 19. dubna pronikla do objektu údajně čtyřiačtyřicetiletá Španělka v taxíku. Tvrdila, že je Andrewovou snoubenkou a že mají spolu schůzku na oběd. Ochranka ji vpustila dovnitř, kde se dvacet minut procházela a pak vstoupila do objektu Royal Lodge. Zadržena byla v lobby. Zatkli ji s podezřením na vloupání, ale později byla na základě zákona o duševním zdraví propuštěna.

Tyto dva bezprecedentní přešlapy vyvolávají otázky, zda by královně nebylo lépe v Buckinghamském paláci. Autorka životopisu Penny Junorová však uvádí, že její veličenstvo preferuje pobyt ve Windsoru.

Královské rodině v jejích palácích a domovech poskytuje nonstop ozbrojenou ochranku Metropolitní policie (MET). Pouze starší královští členové mají ochranku nepřetržitě na plný úvazek.

„Dvě osoby z Londýna – devětadvacetiletá žena a jednatřicetiletý muž – byly zatčeny,“ potvrdil mluvčí policejního oddělení z Thames Valley s tím, že později byli propuštěni. „Nikomu na místě nehrozilo žádné nebezpečí,“ ujistil.

Buckinghamský palác stejně jako Metropolitní policie uvedly, že se k bezpečnostním otázkám nebudou vyjadřovat.

Tyto dva bezprecedentní přešlapy vyvolávají otázky, zda by královně nebylo lépe v Buckinghamském paláci. Autorka životopisu Penny Junorová však uvádí, že její veličenstvo preferuje pobyt ve Windsoru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost
Politika

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama