Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pokračuje v politice nátlaku na Čínu. Ministr spravedlnosti William Barr obvinil velké americké technologické společnosti, že jsou vůči Pekingu příliš podbízivé a list The New York Times přišel s informací, že představitelé USA zvažují zákaz vstupu do země všem příslušníkům Komunistické strany Číny.
„Korporace jako Google, Microsoft, Yahoo a Apple ukázaly, že jsou samy velice ochotné spolupracovat,“ řekl ministr spravedlnosti Barr. Spoluprací měl na mysli čínské komunisty. Barr tvrdí, že Hollywood pravidelně ustupuje tlaku Pekingu a cenzuruje svoje filmy, „aby si usmířil čínskou komunistickou stranu“.
Barr: Americké společnosti jsou figurkami čínského vlivu
„Čína přemýšlí v řádu dekád a staletí, zatímco my máme tendenci soustředit se na příští čtvrtletní výsledky. Americké velké technologické společnosti také umožnily, aby se staly figurkami čínského vlivu,“ pravil bez okolků Barr.
USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, Čína pohrozila sankcemi
USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. V úterý to exekutivním příkazem nařídil prezident Donald Trump. Čína v reakci na toto rozhodnutí pohrozila vlastními sankcemi proti USA.
Trumpova administrativa zaujala v posledních měsících vůči Číně velmi tvrdý postoj. Vztahy obou velmocí jsou na bodu mrazu kvůli vzájemné obchodní válce, pandemii koronaviru, za níž podle Trumpa nese Peking zodpovědnost. Bodem sváru byl také vývoj v Hongkongu, kde Čína nedávno prosadila nový bezpečnostní zákon, kvůli čemuž USA odebraly provincii její zvláštní status v americké legislativě a zavedly sankce na některé čínské činitele.
Neshody obou zemí by přitom mohl ještě více vyhrotit zákaz cest do USA pro všechny členy Komunistické strany Číny (KSČ) a jejich rodinné příslušníky. Právě to nyní podle The New York Times (NYT) zvažuje Trumpova administrativa. Prezidentovi poradci prý dle informací od nejmenovaných zdrojů již napsali návrh případného dekretu, k Trumpovi se však zatím nedostal a může ho odmítnout. Pokud by jej však přijal, jednalo by se o dosud nejvíce provokativní krok Washingtonu vůči Pekingu od zahájení obchodní války v roce 2018, domnívá se Reuters.
V KSČ nyní působí na 92 milionů Číňanů, od nejvyšších státních činitelů a šéfů velkých společností, přes akademiky, až po místní úředníky a učitele. Podle odborníků nemá ani Peking dokonalý přehled o všech členech strany a Washington by proto zřejmě neměl nástroje k tomu, aby mohl takový zákaz důsledně vynucovat. Relativně snadné by to však bylo u vysokých vládních činitelů a jejich rodin, na které by tento zákaz zřejmě převážně mířil.
Na Harvardu studovala i dcera prezidenta Si Ťin-pchinga
Na amerických prestižních univerzitách v současnosti studuje mnoho dětí bohatých a vlivných Číňanů, před několika lety chodila na Harvardovu univerzitu i dcera prezidenta Si Ťin-pchinga, studovala tam však pod pseudonymem.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jingová označila případný krok USA za „velmi ubohý“. „Doufáme, že USA přestanou dělat takové věci, které nerespektují základní normy mezinárodních vztahů,“ uvedla Chua Čchun-jingová.
Podle agentury Reuters je zpráva o zvažovaném kroku důkazem toho, že chce Trump z tvrdého postoje vůči Číně učinit jeden z hlavních bodů své kampaně před listopadovými volbami, v nichž usiluje o znovuzvolení na další čtyři roky.