Americká firma vyslala do vesmíru satelity, které poskytnou přístup k internetu

SpaceX má ve vesmíru už 360 satelitů.

Nad Českem je možné pozorovat přelety družic Starlink

Společnost SpaceX miliardáře Elona Maska vypustila v sobotu na oběžnou dráhu Země desítky malých družic ze své satelitní konstelace Starlink. Na noční obloze tak byl vidět světelný pás, který mohl připomínat „vesmírný vlak“ nebo UFO.

Satelity mají v budoucnu poskytovat přístup k internetu. První služby chce SpaceX spustit ještě letos. Firma, která je známá také jako raketový přepravce, má v současné době na oběžné dráze nejvíce vlastních satelitů – 360. První z nich vynesla na nízkou oběžnou dráhu v květnu loňského roku a zatím poslední sadu v sobotu 18. března. Šlo o šedesát satelitů, které se po startu pohybovaly společně, proto připomínaly ony vesmírné vlaky. Postupem času se odstupy mezi satelity zvětší.

Podle dostupných informací by měl SpaceX v rámci projektu Starlink vypustit na oběžnou dráhu až 12 tisíc satelitů. Nejbližší várka družic má letět do vesmíru ve čtvrtek večer.

Jas satelitů na noční obloze překvapil i několik astronomů. Mnozí se obávají, že tyto satelitní vlaky noční oblohy znečistí a nepříznivě ovlivní studium vesmíru. „Souhvězdí“ tisíců satelitů by však mělo pokrýt každý centimetr Země vysoce kvalitními internetovými službami v dostatečné šíři pásem a uspokojit internetové potřeby až miliard zákazníků po celém světě.

Vesmírné vlaky lze sledovat na obloze

Víkendová, i pondělní obloha nabídla velmi dobré podmínky k pozorování satelitních „vláčků“. Podle odborníků jsou nejlépe vidět za nízké oblačnosti na tmavé obloze a při přeletu v dostatečné výšce nad horizontem.

„Přímý přenos“ putování „vesmírného vlaku“ lze sledovat buď na internetové stránce FindStarlink.com, nebo pomocí mobilní aplikace Starlink. Ta automaticky vypočítá, kdy budou viditelné satelity podle aktuální polohy uživatele. Webová stránka filtruje časy přeletů do dvou kategorií podle odhadované úrovně viditelnosti a zároveň k jednotlivým časům uvádí trasu satelitů, zároveň je možné zjistit, z jaké světové strany po obloze přiletí.

Tagy: