Navzdory všeobecně optimistickému očekávání se počet zaměstnaných Američanů v dubnu zvýšil jen o 266 tisíc. Experti přitom odhadovali nárůst o 800 tisíc až jeden milion osob, kteří v dubnu najdou práci. Vyplývá to z dat amerického Bureau of Labor Statistics.
Největší nárůst zaměstnanosti zaznamenal sektor pohostinství a služeb volného času, kde v průběhu dubna nalezlo práci přes 330 tisíc osob. V ostatních sektorech došlo buď jen k mírnému zvýšení zaměstnanosti, nebo dokonce k jejímu poklesu.
Například ve stavebnictví pracoval v dubnu prakticky stejný počet osob jako v březnu, v maloobchodě, zpracovatelském průmyslu, vzdělávání, dopravě a ostatních službách se počet zaměstnaných lidí snížil. Celkový výsledek tak je zklamáním, obzvláště po březnovém nárůstu zaměstnanosti o více než 600 tisíc osob.
Biden: Čeká nás dlouhá cesta
Míra nezaměstnanosti se tak kvůli slabším dubnovým číslům v USA zvýšila z březnových šesti na 6,1 procenta. V meziročním srovnání však zaměstnanost stoupla bezmála o 18 milionů lidí. Právě v dubnu 2020 dolehla na americký pracovní trh koronavirová pandemie v plné síle. Míra nezaměstnanosti se tehdy vyšplhala téměř na 15 procent, což byla vůbec nejvyšší úroveň od hospodářské krize z 30. let minulého století.
„Dnešní zpráva mě jen utvrzuje v názoru, jak důležitá jsou opatření, která přijímáme. Naše úsilí začíná fungovat, ale máme před sebou ještě strmou a velmi dlouhou cestu,“ komentoval dubnová data z pracovního trhu americký prezident Joe Biden. Podle Marca Rubia, senátora za stát Florida, ale dubnová data překvapivá nejsou. „Říkal jsem vám už před několika týdny, že na Floridě slýchávám stížnosti malých podnikatelů, kteří nejsou schopni sehnat zaměstnance. A to proto, že jim vláda dává štědré dávky, což je od návratu do práce demotivuje,“ prohlásil Rubio v reakci na aktuální data.