reklama

ANALÝZA: Odštěpil se Tchaj-wan od Číny, anebo Čína od Tchaj-wanu?

Čankajšek se svou ženou a americkým generálem Josephem Warrenem Stilwellem
Foto: Wikimedia Commons/volné dílo

Peking považuje Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a odmítá uznat jeho samostatnost. Totéž ale platí ze strany Tchaj-wanu vůči komunistické Číně. Proč tento ostrov v jihovýchodní Asii sehrál tak důležitou roli v historii a dodnes budí diplomatické vášně?

reklama

Tchaj-wan pro Evropu objevili v roce 1544 Portugalci, kteří ho nazvali Ilha Formosa, tedy Krásný ostrov. Pod názvem Formosa se pak ostrov v následujících čtyřech staletích vyskytoval i na všech evropských mapách. Čínské dynastie hornatý ostrov velký jako Albánie a obydlený místními kmeny nikdy plně neovládaly a v roce 1895 ho navíc čínský císař po prohrané válce přenechal Japonsku, které ho kontrolovalo až do roku 1945.

K tématu

Význam Tchaj-wanu ale prudce vzrostl po skončení druhé světové války. Právě sem se přes 160 kilometrů široký průliv, který odděluje ostrov od čínské pevniny, uchýlily zbytky poražených vládních vojsk Čínské republiky v čele s generalissimem Čankajškem následovaným nejméně dvěma miliony Číňanů. A zatímco na pevnině vyhlásili vítězní komunisté vedení „velkým kormidelníkem“ Mao Ce-tungem Čínskou lidovou republiku (1. října 1949), považuje se Tchaj-wan za faktického pokračovatele Čínské republiky, jež vznikla už v roce 1912 po sesazení posledního císaře dynastie Ming (1644–1911).

Dnešní podivnou schizofrenii čínské státnosti má na svědomí mnohaletá občanská válka, dočasně a neochotně přerušená bojem proti japonské invazi. V Čínské republice, kterou už v roce 1912 založil revolucionář a první čínský prezident Sunjatsen, se boje mezi komunisty z Komunistické strany Číny a nacionalisty ze strany Kuomintang rozhořely v roce 1927.

Obě strany přitom byly původně spojenci podporovaní Sovětským svazem. Kuomintang, tedy Čínská národní strana, vytvořený Sunjatsenem, představoval pro Moskvu perspektivního partnera – ostatně v roce 1922 měla Komunistická strana Číny pouhou stovku členů a byla jen jednou z komunistických stran na území někdejší říše středu.

Tvrdý generál Čankajšek

Hlavní postavou Kuomintangu se po smrti Sunjatsena (1925) stal Ťiang Ťie-š', známý jako Čankajšek. Pragmatický a v mnohém bezohledný generál se tvrdě vypořádal s komunistickým křídlem Kuomintangu – jeho „bílému teroru“ padly podle hesla „raději omylem zabít tisíc nevinných než nechat jednoho komunistu utéct“ za oběť tisíce skutečných nebo domnělých komunistů. Karty byly rozdány – komunisté si založili v provincii Ťiang-si vlastní stát a Čankajšek mohl na spolupráci se Stalinem zapomenout.

Také Čankajšek byl stejně jako dnešní vedení v Pekingu posedlý myšlenkou „jedné Číny“. V cestě mu stáli nejen komunisté, ale i další generálové, kteří se odštěpili od Kuomintangu a založili si vlastní ministátečky. V roce 1931 navíc do Mandžuska vpadli Japonci, aby nakonec zaútočili i proti Šanghaji a Nankingu. Válka všech proti všem byla v plném proudu.

Čankajškovu Čínskou republiku podporovaly za války vojensky i ekonomicky Spojené státy, porážka Japonska ve válce v Pacifiku v létě 1945 ale znamenala oslabení této pomoci a zároveň posílení komunistů v Číně. Ti dostali od Sovětského svazu velké množství japonských zbraní zabavených v srpnu 1945 poražené Kuantungské armádě.

V červenci 1946 zahájil Čankajšek mohutnou ofenzivu proti komunistickým pozicím na severu Číny. I když komunisté byli hůř vyzbrojení a měli méně vojáků, byla to nízká morálka v řadách útočících jednotek Kuomintangu, co nakonec rozhodlo boj. Mao Ce-tung a jeho velitelé přešli do protiútoku a po několika kampaních v dubnu 1949 obsadili hlavní město Čínské republiky Nanking.

Provizorium, které trvá dodnes

Čankajškův následný ústup na Tchaj-wan měl být jen dočasným provizoriem – generál se myšlenky na znovuovládnutí celé Číny až do své smrti v roce 1975 nikdy nevzdal. Tchaj-wan ale z tohoto provizoria dlouho významně těžil. Mezinárodní společenství ho uznávalo jako jediného zástupce Čínské republiky, takže například až do roku 1971 v orgánech OSN včetně Rady bezpečnosti zasedal právě Kuomintang. Po Čankajškově smrti se stal prezidentem jeho syn Ťiang Ťing-kuo, s jehož přispěním se stal z Tchaj-wanu ekonomický tygr.

V zemi, která se neustále připravovala na invazi z pevninské Číny, byl nicméně až do roku 1988 v platnosti výjimečný stav, který povoloval jedinou politickou stranu – Kuomintang – a významně omezoval mnohá práva obyvatel ostrova. Spojené státy od korejské války Tchaj-wan vojensky podporovaly, ostrov pro ně – jak s oblibou pravidelně konstatoval tisk i v komunistickém Československu – byl jen další letadlovou lodí, napevno zakotvenou ve Filipínském moři.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Triumf Donalda Trumpa. Takové jsou první ohlasy na druhou a poslední prezidentskou debatu, ve které se současný prezident střetl s Joem Bidenem. Kandidáti hovořili o pandemii, jaderných zbraní i rasové otázce. Při debatě o energiích se bývalý viceprezident přiznal, že by nejraději celý ropný průmysl v USA zrušil a přešel na solární energii.

Rozhovor

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Na svátek 28. října se v Praze uskuteční další demonstrace. Organizátoři „Manifestace za svobodu a pravdu“ chtějí protestovat proti vládním opatřením, ale neplánují se omezovat nařízenými pravidly o rozestupech a maximální účasti sta lidí. Jeden z organizátorů, ekonom Luděk Tesař, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS potvrdil své obavy z provokatérů a mluvil také o údajném vyhrožování ze strany magistrátu.

reklama
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
Kotleba měl pozitivní test. Jak je to možné, když tvrdí, že covid není? ptá se Matovič
Vláda jedná chaoticky. Působení Hřiba v Praze je hrůzostrašné, nešetřil Klaus kritikou
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama