Víte, jaké zvíře lidé domestikovali jako úplně první? Nejspíš jiné, než byste čekali

Slyšeli jste o Darwinově ocenění? Je to ironická cena postavená na Darwinově teorii přirozeného výběru. Proto je toto ocenění určeno těm, kteří zemřeli za kuriozních okolností vinou své hlouposti. Dává to smysl –⁠ i sama příroda má pro různé druhy zvířat a rostlin podobný způsob udělování té nejprestižnější trofeje ze všech, a to přežití. Existuje také vědecký výklad podle Národní akademie věd týkající se pozorování umělého výběru, tedy domestikování.

Americká Národní akademie věd má proces domestikace za výběr vhodné přírodní variace pro lidské účely a je jedno, jestli jde o zvířata nebo rostliny.

Nikde nemusí být zdokumentováno, že lidé přetvářejí přírodu k obrazu svému už tisíce let. Rostliny podle National Geographic domestikovali už před asi 10 000 let obyvatelé tehdejší Mezopotámie, což je území dnešního Turecka, Kuvajtu a Sýrie. Záměrně lidé pěstovali plodiny kolem roku 9 500 př. n. l., jak říká Encyclopedia Britannica, což je přesně ve stejnou dobu, kdy lidé domestikovali pro zemědělské účely zvířata.

Jenže zemědělská zvířata nebyla první, kdo se podrobil. Nejdřív si k sobě totiž našli cestu lidé a psi. Důkazy v Americkém muzeu přírodní historie nasvědčují tomu, že se to stalo asi před 15 000 let, ale některé odhady tvrdí, že to mohlo být i před 30 000. Psi lidi ochraňovali, byli užiteční při lovu a varovali před dravci.

Následovala hospodářská zvířata pro produkci mléka, masa nebo kůže. Opět tady zůstáváme v Mezopotámii, kde se začala domestikovat zvířata společně s rostlinami. Tipovali byste jako první krávu nebo prase? Omyl! O druhé místo se dělí ovce a kozy. Skot a prase se připojily před 8 000 lety, koně před 6 000 a lamy pak asi před 4 500 let.

Kdo byl poslední? No kdo jiný než kočky! Ale tady vyvstává jeden velký otazník: Domestikovali jsme si my kočky, nebo si kočky domestikovaly nás? Kdo ví?

Tagy:
kočka kozy rostliny Turecko ocenění ovce Sýrie historie zvířata¨ pes Kuvajt Akademie věd České republiky Mezopotámie National Geographic Society