reklama

Víte, jaké zvíře lidé domestikovali jako úplně první? Nejspíš jiné, než byste čekali

Zdroj: pexels.com
Foto:

Slyšeli jste o Darwinově ocenění? Je to ironická cena postavená na Darwinově teorii přirozeného výběru. Proto je toto ocenění určeno těm, kteří zemřeli za kuriozních okolností vinou své hlouposti. Dává to smysl –⁠ i sama příroda má pro různé druhy zvířat a rostlin podobný způsob udělování té nejprestižnější trofeje ze všech, a to přežití. Existuje také vědecký výklad podle Národní akademie věd týkající se pozorování umělého výběru, tedy domestikování.

reklama

Americká Národní akademie věd má proces domestikace za výběr vhodné přírodní variace pro lidské účely a je jedno, jestli jde o zvířata nebo rostliny.

Nikde nemusí být zdokumentováno, že lidé přetvářejí přírodu k obrazu svému už tisíce let. Rostliny podle National Geographic domestikovali už před asi 10 000 let obyvatelé tehdejší Mezopotámie, což je území dnešního Turecka, Kuvajtu a Sýrie. Záměrně lidé pěstovali plodiny kolem roku 9 500 př. n. l., jak říká Encyclopedia Britannica, což je přesně ve stejnou dobu, kdy lidé domestikovali pro zemědělské účely zvířata.

Jenže zemědělská zvířata nebyla první, kdo se podrobil. Nejdřív si k sobě totiž našli cestu lidé a psi. Důkazy v Americkém muzeu přírodní historie nasvědčují tomu, že se to stalo asi před 15 000 let, ale některé odhady tvrdí, že to mohlo být i před 30 000. Psi lidi ochraňovali, byli užiteční při lovu a varovali před dravci.

Následovala hospodářská zvířata pro produkci mléka, masa nebo kůže. Opět tady zůstáváme v Mezopotámii, kde se začala domestikovat zvířata společně s rostlinami. Tipovali byste jako první krávu nebo prase? Omyl! O druhé místo se dělí ovce a kozy. Skot a prase se připojily před 8 000 lety, koně před 6 000 a lamy pak asi před 4 500 let.

Kdo byl poslední? No kdo jiný než kočky! Ale tady vyvstává jeden velký otazník: Domestikovali jsme si my kočky, nebo si kočky domestikovaly nás? Kdo ví?

Tagy: kozy ovce historie zvířata¨ pes
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Že do rozhodujícího dne amerických prezidentských voleb zbývá už jen týden a půl, připomněla i politicky rušná sobota, v níž o sobě dali vědět současný prezident Donald Trump i bývalý prezident Barack Obama. Oba tak učinili ve státě, který tradičně hraje ve volebním klání naprosto zásadní roli – na Floridě. Zatímco současný šéf Bílého domu v předčasném termínu odvolil (a pochlubil se tím, že zvolil sám sebe), ten bývalý se proti němu silně vymezil. Emocemi nabitá předvolební kampaň v nebývale rozdělených Spojených státech se blíží do svého dramatického finále. A my pro vás situaci sledujeme přímo na místě.

Koronavirus

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Mezi Čechy roste strach z pandemie koronaviru. Uvádí to společný projekt výzkumných agentur s názvem National Pandemic Alarm. Vyplývá z něj, že nadpoloviční většina Čechů se na vývoj pandemie dívá pesimisticky. Češi se navíc nepříliš kladně vyjadřují směrem k očkování proti nemoci COVID-19. Do výzkumu se kromě Čechů zapojili i Slováci, Poláci, Maďaři a Bulhaři.

reklama
Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili nejméně osm dětí
reklama
reklama
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Vláda

Domácí zpravodajství

Je to komické. K porušení nařízení nedošlo, hájí ombudsman Křeček Prymulu
Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama