reklama

Víte, jaké zvíře lidé domestikovali jako úplně první? Nejspíš jiné, než byste čekali

Zdroj: pexels.com

Slyšeli jste o Darwinově ocenění? Je to ironická cena postavená na Darwinově teorii přirozeného výběru. Proto je toto ocenění určeno těm, kteří zemřeli za kuriozních okolností vinou své hlouposti. Dává to smysl –⁠ i sama příroda má pro různé druhy zvířat a rostlin podobný způsob udělování té nejprestižnější trofeje ze všech, a to přežití. Existuje také vědecký výklad podle Národní akademie věd týkající se pozorování umělého výběru, tedy domestikování.

reklama

Americká Národní akademie věd má proces domestikace za výběr vhodné přírodní variace pro lidské účely a je jedno, jestli jde o zvířata nebo rostliny.

Nikde nemusí být zdokumentováno, že lidé přetvářejí přírodu k obrazu svému už tisíce let. Rostliny podle National Geographic domestikovali už před asi 10 000 let obyvatelé tehdejší Mezopotámie, což je území dnešního Turecka, Kuvajtu a Sýrie. Záměrně lidé pěstovali plodiny kolem roku 9 500 př. n. l., jak říká Encyclopedia Britannica, což je přesně ve stejnou dobu, kdy lidé domestikovali pro zemědělské účely zvířata.

Zdroj: pexels.com
Zdroj: pexels.com

Jenže zemědělská zvířata nebyla první, kdo se podrobil. Nejdřív si k sobě totiž našli cestu lidé a psi. Důkazy v Americkém muzeu přírodní historie nasvědčují tomu, že se to stalo asi před 15 000 let, ale některé odhady tvrdí, že to mohlo být i před 30 000. Psi lidi ochraňovali, byli užiteční při lovu a varovali před dravci.

Následovala hospodářská zvířata pro produkci mléka, masa nebo kůže. Opět tady zůstáváme v Mezopotámii, kde se začala domestikovat zvířata společně s rostlinami. Tipovali byste jako první krávu nebo prase? Omyl! O druhé místo se dělí ovce a kozy. Skot a prase se připojily před 8 000 lety, koně před 6 000 a lamy pak asi před 4 500 let.

Kdo byl poslední? No kdo jiný než kočky! Ale tady vyvstává jeden velký otazník: Domestikovali jsme si my kočky, nebo si kočky domestikovaly nás? Kdo ví?

Tagy: kozy ovce historie zvířata¨ pes
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama