Poslední – velmi čerstvá – zkušenost s nizozemským rozhodčím nedopadla pro anglickou reprezentaci vůbec špatně. Danny Makkeile daroval Albionu v semifinále Eura s Dánskem penaltu v prodloužení, čímž byla celá bitva vyřešena. Zatímco na „ostrovech“ panovala radost, zbytek Evropy mluvil o nespravedlnosti. Teď doufá, že další sudí ze země tulipánů zvládne odřídit zápas Angličanů lépe. Velké pocty mít na starost nejsledovanější duel šampionátu se dostalo Björnu Kuipersovi.
Na Euru doposud pískal tři utkání a možná si ho vybaví i čeští fanoušci, protože měl na povel i čtvrtfinále v Baku, které sehrála naše reprezentace proti Dánsku. Do toho ještě Kuipers dohlížel v pozici čtvrtého rozhodčího na skupinový duel Anglie s Chorvatskem.
A teď velké finále – Anglie versus Itálie.
Jde o velmi zkušeného rozhodčího, nejen proto, že je mu 48 let. Už dvakrát byl hlavním sudím ve finále Evropské ligy, jednou si také střihnul přímý souboj o „ušatý“ pohár v Lize mistrů, a to v roce 2014 mezi Realem a Atléticem Madrid. V záznamu má rovněž Superpohár UEFA.
Rozhodčí, který je na evropské scéně takto obsazovaný, si rozhodně nevydělává málo peněz. Za jedno utkání na Euru dostává podle webu Sportekz.com hlavní sudí v přepočtu lehce přes 100 000 korun. V Lize mistrů činí odměna na zápas dvojnásobek.
Euro bylo nefér, přiznává šéf UEFA. Formát „od Sevilly po Baku“ už nepodpoří
Už v neděli večer bude jasno o vítězi letošního Eura. Zvednou pohár nad hlavu Italové, nebo Angličané? Ryze sportovní otázku v posledních týdnech zastiňuje debata o regulérnosti Eura: fotbalová veřejnost kritizuje zejména daleké cestování napříč celou Evropou. To, že je letošní turnaj v mnoha ohledech nefér, přiznal také předseda UEFA Aleksander Čeferin.
Ale muži s píšťalkou známí z fotbalových trávníků z těch největších bitev často nežijí pouze z toho, co jim rozdá UEFA. Vydělávají si i jinak. A zvláště finálový sudí Björn Kuipers rozhodně ne málo. Dostal totiž neoficiální titul „nejbohatší rozhodčí“.
Podle médií měl mít v roce 2016 majetek v celkové hodnotě 350 milionů korun. Kuipers, který coby rozhodčí začínal v roce 2002, totiž spoluzaložil a stále vlastní síť supermarketů Jumbo, kterých je po celém Nizozemsku přes 500. Tento řetězec mohou znát například příznivci cyklistiky podle týmu Jumbo-Visma. Obchod s potravinami pak je dokonce sponzorem aktuálního lídra šampionátu formule 1 Maxe Verstappena.
Ale zpět na hřiště. Rodák z Oldenzaalu je na svém třetím mistrovství Evropy a patří mezi ty rozhodčí, které jen tak nepřehlédnete. Rád si usurpuje pozornost, komunikuje víc než někteří jeho kolegové. Třeba italský záložník Marco Verratti to ví moc dobře. Média v Itálii připomínají nedávný zápas Paris Saint-Germain (za které záložník hraje) s Manchesterem City v semifinále Ligy mistrů. Verratti si stěžoval na to, že mu Kuipers hned dvakrát řekl sprosté „f *ck off“, z čehož byl hráč překvapený.
Po semifinálovém duelu na Euru Anglie s Dánskem bude práce hlavního rozhodčí monitorována více než kdy jindy. A také pak to, jak do zápasu (ne)zasáhne VAR. Asistentem videorozhodčího totiž ve finále bude Pol van Boekel, který sudímu krajanovi Makkeilemu odkýval při utkání Angličanů s Dány pád Raheema Sterlinga ve vápně seveřanů jako faul a kopala se neslavná penalta.