Už v neděli večer bude jasno o vítězi letošního Eura. Zvednou pohár nad hlavu Italové, nebo Angličané? Ryze sportovní otázku v posledních týdnech zastiňuje debata o regulérnosti Eura: fotbalová veřejnost kritizuje zejména daleké cestování napříč celou Evropou. To, že je letošní turnaj v mnoha ohledech nefér, přiznal také předseda UEFA Aleksander Čeferin.
Formát o rok odloženého Eura vzbuzuje kontroverze už od samého představení projektu. Švýcaři, kteří vypadli ve čtvrtfinále se Španělskem, nacestovali během turnaje téměř 16 tisíc kilometrů. Dvakrát hráli v Baku, letěli také do Říma, do Bukurešti a turnaj ukončili v Petrohradu.
MS ve fotbale 2022
„Tento formát už nebudu podporovat. Je to zajímavá myšlenka, ale je těžké ji realizovat a nemyslím si, že budeme něco podobného opakovat,“ řekl šéf UEFA Aleksander Čeferin BBC. Podotkl ale, že o Euru „po celé Evropě“ bylo rozhodnuto už před jeho nástupem do funkce v září 2016.
Švýcaři nacestovali ze všech týmů nejvíce, naopak Skotsko, které skončilo už ve skupině, hrálo dvakrát doma v Glasgow a na duel s Anglií se vypravilo do Londýna. Sečteno a podtrženo – nacestovali něco málo přes tisíc kilometrů. „Svým způsobem není správné, že některé týmy musí urazit více než 10 tisíc kilometrů, zatímco jiné až desetkrát méně,“ dodal Čeferin.
Kritikou nešetří ani fanoušci. Kvůli přeletům a rozdílným koronavirovým omezením bylo hlediště při většině zápasů více než poloprázdné. „Všichni museli hodně cestovat. Do zemí s různými jurisdikcemi, měnami, do zemí Evropské unie i mimo ni. Takže to rozhodně nebylo jednoduché,“ vysvětluje Čeferin.
Nejdramatičtější Euro v historii
Největší kritiku schytalo Baku v Ázerbájdžánu, kde hráli čtvrtfinále s Dánskem i čeští fotbalisté. Jenže Euro se hrálo ještě v Londýně, Glasgow, Amsterdamu, Kodani, Petrohradu, Seville, Mnichově, Římě, Bukurešti a Budapešti. Opravdová fotbalová atmosféra před plným hledištěm byla snad jen v maďarské metropoli, přes 60 tisíc lidí mohlo nakonec navštívit i stadion v londýnském Wembley.
Právě na Angličany se ale valí jedna kritika za druhou. Nejenže hráli doma všechny zápasy ve skupině, při cestě do finále si museli zabalit jen jednou a na čtvrtfinále proti Ukrajině letěli do Říma. Někteří odborníci navíc tvrdí, že Euro bylo hráčům Albionu „ušité na míru“. Angličané se do finále mistrovství Evropy dostali poprvé v historii a o premiérový triumf zabojují v neděli večer proti Itálii. Zápas se stejně jako semifinálové duely hraje opět ve Wembley.
Čeferinovi se ale letošní o rok odložený turnaj líbí. „Nikdy jsem nezažil tak dramatické Euro se skvělými zápasy a překvapivými výsledky,“ kvituje předseda UEFA. Zároveň chválí týmy, jak dodržují takzvané bubliny a podstupují testování na koronavirus. „Já jsem během turnaje podstoupil 76 testů,“ prozradil.
Obviňovat fotbal z šíření viru je nezodpovědné
Odborníci z lékařských kruhů ale varují, že Euro může spustit novou vlnu pandemie. „Davy fanoušků na stadionech, v hospodách, barech a městské hromadné dopravě pomohou k nárůstu infekce v Evropě. Největší problém je u lidí, kteří ještě nejsou očkovaní,“ prohlásila krizová expertka Světové zdravotnické organizace (WHO) Katie Smallwoodová.
S fotbalovými zápasy jsou v současné době podle listu The Guardian spojeny stovky nových případů nákazy, včetně 1 300 skotských fanoušků, kteří se vydali na zápas svého týmu proti Anglii, nebo 300 Finů, kteří se vrátili z Petrohradu.
„Někdo tvrdí, že se nakazilo až dva tisíce skotských fanoušků, kteří šli na zápas. Jenže všichni byli otestováni. Obviňovat celý fotbal ze šíření viru je podle mého názoru nezodpovědné,“ hájí trunaj Čeferin. Příští Euro v roce 2024 by se mělo konat jen v Německu.