Ani sedm ušlapaných fanoušků zápas neodložilo. A tak za Komory chytal obránce s izolepou

Evropskou optikou si nelze představit, že by se po podobném incidentu odehrál zápas. Možná by bylo na místě uvažovat o zastavení celého turnaje. Ovšem masivní tlačenice před utkáním fotbalového Afrického poháru národů, při které bylo ušlapáno minimálně sedm fanoušků, program vůbec nezměnila.

A tak se utkání mezi domácím Kamerunem a nováčkem turnaje Komory odehrálo. Ostrované na svoji první účast na kontinentálním šampionátu nezapomenou – i přes to, že jejich kádr rozmetl covid, dokázali konkurovat i v osmifinále, a to s obráncem v bráně, k tomu červenou kartou na kontě od sedmé minuty.

Byl to opravdu zvláštní večer, hlavně dost smutný, tragický. Na 60tisícový stadion v hlavním kamerunském městě Yaoundé mohlo kvůli koronaviru dorazit 80 procent kapacity. Hlad v zemi po vyřazovacím duelu byl na straně domácích fanoušků velký, a tak se do ochozů draly davy o poznání početnější, než byl povolený limit. Chaos vyústil ve velkou tlačenici, lidé končili na zemi, kde bylo minimálně sedm z nich ušlapáno. Úřady hlásí dalších 40 zraněných, z toho několik ve vážném stavu.

I přes fatální událost se harmonogram neměnil. A Komory se musely prát s nepřízní osudu. Vůbec poprvé se ostrovní stát ležící mezi Mosambikem a Madagaskarem představil na africkém šampionátu, který se zkráceně jmenuje AFCON. Při této premiérové účasti outsideři ve skupině zazářili. Na úkor čtyřnásobných mistrů z Ghany se podívali do vyřazovací fáze. A v osmifinále na Komořany čekal pětinásobný vítěz kontinentálního mistrovství.

Aby výzva byla ještě větší, v týmu nováčka začal řádit koronavirus. Komory hlásily 12 pozitivních testů, z toho dva se týkaly gólmanů. Do toho třetí brankář byl vyautovaný kvůli zranění. Před utkáním svitla naděje, protože gólman Ali Ahamadu měl na poslední chvíli negativní výsledek testu. Africká konfederace CAF však žádost zamítla s tím, že každý hráč v karanténě musí počkat pět dnů, než mu bude dovoleno znovu hrát.

V takovýchto nouzových situacích, které však většinou nastávají až v průběhu zápasu, tým často vybere do brány toho nejvyššího. Nicméně Komory měl spasit obránce Chaker Alhadhur, který měří jen 173 centimetrů. Na jeho modrém dresu bylo potisknuté zlaté číslo 16 přelepené páskou na trojku a vyrazil do akce.

Krásný gól a výborný nouzový gólman

Už v sedmé minutě z brány sledoval, jak jeho tým musel snést další ránu. Stoper a kapitán Nadjim Abdou totiž dostal červenou kartu.

Kamerun naplňoval předpoklady a v 70. minutě zvýšil na 2:0. Zdecimovaní hosté se však se všemi strastmi prali více než statečně. Odměnou jim byl parádní gól do šibenice z přímého kopu rozehrávaného ze vzdálenosti více než třicet metrů, o který se postaral záložník Youssouf M'Changama. Na sociálních sítích se opakovaně objevovalo, že jde o jeden z nejlepších gólů v historii afrického šampionátu.

Při důstojné porážce 1:2 gólman z donucení Alhadhur exceloval. Předvedl několik zákroků, za které by se nemuseli stydět jeho kolegové mající chytání v popisu práce. Nejistotu projevil snad jen ve chvíli, kdy při jednom z útoků soupeře si coby obránce ze zvyku dával ruce za záda, aby nehrál rukou.

Aby se Kamerun opět o něco více přiblížil snu o domácím triumfu, musí v čtvrtfinále porazit Gambii.

Tagy:
smrt fotbal sport fanoušci Kamerun ušlapání Africký pohár národů AFCON Komory Yaoundé Chaker Alhadhur

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:23

Moskevský korespondent Jiří Just o aktuální situaci na Ukrajině i v Rusku

09:07

Víza dočasné ochrany získalo v Česku za sobotu 493 uprchlíků z Ukrajiny, zhruba o polovinu méně než před týdnem. Celkem víza dostalo 350 795 běženců.

08:54

Ruské síly útočily na Severodoněck

08:44

Ve válce na Ukrajině zemřelo 232 dětí

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.