Pozor na léky v horku
Léky na předpis, ale třeba i běžně užívaný aspirin, mohou ve vedrech přinést více potíží než úlevy. Některé léky totiž snižují množství tekutin v těle a bez patřičného pitného režimu nebo úpravy dávkování přispívají k dehydrataci. Podle lékařů není od věci se o užívání některých léků poradit s odborníky, a to i když je berete dlouhodobě.
Žaludeční problémy, bolesti hlavy nebo i větší ředění krve – to jsou obtíže, které ve vedrech někdy způsobuje třeba aspirin. „Malý přísun tekutin v kombinaci s užitím aspirinu může způsobit zvýšené účinky léku na cévní systém, a protože aspirin sám o sobě může způsobit horší srážení krve, dojde v některých případech ke snadnější tvorbě modřin či snadnějšímu krvácení,“ řekl praktický lékař Josef Štolfa.
ČTĚTE TAKÉ: Hrozba tetanu je v létě akutnější. Bakterie číhají v prachu, půdě i zvířecích výkalech
„Všechny léky ze skupiny takzvaných nesteroidních antirevmatik mají vliv na žaludeční sliznici a mohou zvyšovat riziko vzniku žaludečního vředu, pokud jich někdo užívá více,“ doplnila praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.
Lékaři varují: Pedikúra může být nebezpečná, platí to především v létě. Na co si dát pozor?
Pedikúru, tedy péči o nohy, si většina lidí s ničím nepříjemným nespojuje. Pokud se však neprovádí správně, může být nebezpečná, což platí hlavně pro teplé měsíce roku. O své nepříjemné zkušenosti mluvil s novinami The Washington Post 40letý David Murgueytio z Massachusetts. Jeho palec na noze měl po zásahu pedikéra tmavě zelenou barvu a léčba trvala 14 dní. Odborníci radí, jak se podobným nepříjemnostem vyhnout.
Ve vedrech není dobré to přehánět ani s léky na bolest. Z volně dostupných léků je podle Bezdíčkové nejnebezpečnější paracetamol. „V důsledku dehydratace nebo solárního působení může i jeho menší dávka způsobit větší komplikace,“ řekl Štolfa.
Nepříjemné vedlejší účinky mívají někdy také některá antibiotika. „Pro pacienta může být v létě nebezpečné užití léků s fototoxickým nežádoucím účinkem, který se může projevovat zarudnutím a puchýři připomínajícími těžké popálení. Tento efekt mají některá antibiotika, ale i přípravky s obsahem třezalky tečkované nebo ibuprofen,“ řekla tisková mluvčí řetězce Pilulka Lékárny Magda Volná.
A pozor by si lidé měli dát na léky, které se předepisují na onemocnění ledvin nebo vysoký krevní tlak. V takovém případě lékaři doporučují upravit dávkování a přidat minerály.
Odborníci varují před špatným skladováním léků ve vedrech. Doporučují nenechávat léky například v rozpáleném autě, na slunci nebo nosit léky v kabelce. Vysoké teploty mohou lék poškodit a hrozí, že tak bude mít nižší účinek.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Endiaron to má nahnuté: Evergreen českých lékárniček se už vůbec nemusí vrátit na trh