Pedikúru, tedy péči o nohy, si většina lidí s ničím nepříjemným nespojuje. Pokud se však neprovádí správně, může být nebezpečná, což platí hlavně pro teplé měsíce roku. O své nepříjemné zkušenosti mluvil s novinami The Washington Post 40letý David Murgueytio z Massachusetts. Jeho palec na noze měl po zásahu pedikéra tmavě zelenou barvu a léčba trvala 14 dní. Odborníci radí, jak se podobným nepříjemnostem vyhnout.
Američan David Murgueytio absolvoval svou první pedikúru před dvěma lety v nehtovém salonu a neudělal dobrou zkušenost. Pedikérka mu upravovala kůžičku na nehtu speciálním ostrým nástrojem a nešetrně ji poškodila. Druhý den ráno měl podle The Washington Post palec na pravé noze rudý a oteklý. A o dva týdny později, když konečně navštívil lékaře, nabyl prst znepokojivého odstínu tmavě zelené barvy: „Byl takřka černý, nemohl jsem skoro chodit.“ Uzdravil se až po čtrnáctidenní léčbě.
DÁLE ČTĚTE: Zdravé opalování neexistuje, říká Arenberger a varuje před rakovinou. Čím mazat spáleniny?
Nehtová kůžička je tenká vrstva odumřelé kůže na rozhraní nehtového lůžka a okolní kůže. Slouží jako bariéra proti nečistotám a infekčním patogenům, jako jsou bakterie, kvasinky nebo plísně. Při pedikúře může podle odborníků dojít v jejím okolí k infekci, známé pod odborným jménem paronychia.
Washingtonský lékař Sheldon Laps říká, že se s poraněním okolí nehtů setkává často. Většinou je to podle něj důsledek práce příliš horlivých pedikérů, kteří chtějí zatlačit nehtovou kůžičku zpět a skončí to natržením okolní kůže. „V těžkých případech musíme nehet odstranit,“ připouští.
V létě je často lákavé chodit naboso, zejména u bazénu nebo na pláži. Podle odborníků to ale může být krátce po pedikúře riskantní. „Po písku bych naboso nechodil,“ říká Adam Friedman, profesor a vedoucí katedry dermatologie na Lékařské a zdravotnické fakultě Univerzity George Washingtona: „Mohou se do nich (do drobných ran, pozn. red.) dostat malé částečky písku, které způsobí podráždění a zánět.“
Po pedikúře nebo manikúře, při kterých došlo k zastřižení nebo zatlačení kůžičky, doporučuje Friedman nanést hojivou mast, která působí jako štít proti bakteriím.
Bakteriální infekce často způsobují zarudnutí, otok a bolesti v okolí nehtu, někdy dokonce s hnisavým výtokem, říká Olabola Awosiková, dermatoložka z Pinnacle Dermatology v Detroitu. Tyto infekce se léčí antibiotiky a pomoci prý může i namáčení postižených prstů do roztoku vody a bílého octa.
Někdy hrozí amputace
Nebezpečné mohou být zejména pro diabetiky s periferní neuropatií (mimochodem jde o nemoc, kterou trpí český exprezident Miloš Zeman), která vzniká při poškození nervů vedoucích do rukou a nohou. Tito lidé pak necítí bolest v chodidlech a infekce si včas nevšimnou. „Obvykle přijdou, až když je to vážné. Buď vidí hnis, nebo zarudnutí.“
Pokud se infekce rozšíří do kosti pod nehtem, což se nazývá osteomyelitida, může být dokonce nutná operace. „Měkká tkáň nehtu je přímo nad kostí,“ vysvětluje zmíněný lékař Laps. „Občas se stane, že se kost infikuje a my ji operujeme, abychom ji vyčistili. Pokud to nepomůže, musíme prst amputovat. Je to vzácné, ale stává se to. Proto pacientům s diabetem říkáme, aby si pedikúru nedělali.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Větší zátěž na srdce či ztráta pozornosti. Jak horké noci ovlivňují spánek a zdraví?